Prezydent zawetował „lex Czarnek”: Nie są nam teraz potrzebne spory

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zawetował nowelizację ustawy „Prawo oświatowe” – tzw. lex Czarnek.

 

– Skierowałem ustawę dotyczącą oświaty do ponownego rozpatrzenia. Odłóżmy temat na później, a teraz uznajemy sprawę za zakończoną. Nie są nam teraz potrzebne kolejne spory – stwierdził w czasie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Przypomnijmy, że Sejm uchwalił nowelizację Prawa oświatowego, nazywaną przez krytyków „lex Czarnek” 13 stycznia. Nowelizacja miała zwiększać rolę kuratorów oświaty i zmienić zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i placówkach oświatowych.

 

Zgodnie z nowelizacją dyrektor szkoły lub placówki miał mieć obowiązek – nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje – uzyskać szczegółową informację o ich planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce. Kurator miał z kolei 30 dni na wydanie opinii.

Udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje miał również wprowadzić  wymóg pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia. Z procedury wyłączono organizacje harcerskie.

Nowelizacja mówiła również o tym, że jeśli dyrektor szkoły lub placówki oświatowej nie zrealizuje zaleceń wydanych przez kuratora oświaty, ten będzie mógł wezwać dyrektora do wyjaśnienia, dlaczego tego nie zrobił. Jeśli dyrektor w dalszym ciągu nie stosowałby się do zaleceń, kurator mógłby wystąpić do organu prowadzącego szkołę lub placówkę z wnioskiem o odwołanie, bez wypowiedzenia, dyrektora w czasie roku szkolnego. Nowelizacja nie przewidywała drogi odwołania się.

 

ren

Sprawdź również
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
9 miesięcy temu

Duduś, czy Ty chcesz wykończysz trolla z Żoliborza 😅? On już ma swoje lata, serce słabiutkie.

borsuk
borsuk
9 miesięcy temu

Wytrzyj chłopcze brodę…..znowu się za plułeś.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
9 miesięcy temu
Reply to  borsuk

Hahahaha, tytan intelektu z ciebie. Tylko na tyle cię stać?