Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu wyborczego. Co się zmieni?

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu wyborczego. Nowela ma zwiększyć dostęp do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości i wpłynąć na zwiększenie frekwencji wyborczej. Szacuje się, że po zmianach liczba nowych obwodowych komisji wzrośnie o około 6 tysięcy.

 

Zgodnie z nowymi przepisami wójt gminy ma zapewniać bezpłatny przewóz pasażerski w postaci transportu publicznego „w celu wzięcia udziału w głosowaniu dla wyborców ujętych w spisie wyborców w stałym obwodzie głosowania położonym na obszarze danej gminy, jeżeli w ramach tej gminy nie funkcjonuje w dniu wyborów publiczny transport zbiorowy lub jeżeli najbliższy przystanek komunikacyjny funkcjonującego transportu zbiorowego oddalony jest o ponad 1,5 km od lokalu wyborczego”.

Wyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oraz wyborca, który najpóźniej w dniu głosownia kończy 60 lat, mają prawo do bezpłatnego transportu z miejsca zamieszkania do lokalu wyborczego właściwego dla obwodu głosowania.

 

Nowelizacja przewiduje także powstanie Centralnego Rejestru Wyborców, który ma służyć ustaleniu liczby wyborców, sporządzaniu spisów wyborców oraz spisów osób uprawnionych do udziału w referendum oraz sprawdzaniu posiadania prawa wybierania.

Dokument zawiera również przepisy dotyczące nagrywania prac obwodowej komisji wyborczej przez mężów zaufania z wykorzystaniem własnych urządzeń rejestrujących. Dotychczas zgodnie z Kodeksem wyborczym, czynności obwodowej komisji wyborczej nie mogły być rejestrowane w czasie trwania głosowania.

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Arkadiusz
Arkadiusz
1 rok temu

PiS chce wygrać i dlatego będzie darmowy transport głosów

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Arkadiusz

Każdy chce wygrać. Ale tylko PiS ma możliwości kręcenia lodów na taką skalę i rozdawania kiełbasy wyborczej.

Wczoraj się okazało że kasa na trzynastki ma być wypłacona z Funduszu Rezerwy Demograficznej. Czyli z kasy która była odkładana na gorsze czasy (czyli gdy wzrośnie liczba emerytów a spadnie liczba pracujących). Więc trzynastkę wypłaconą przed wyborami sponsorują dzisiejsi trzydziestolatkowie…

kłocciesiedalej
kłocciesiedalej
1 rok temu

WP „Aktywistka Aborcyjnego Dream Teamu Justyna Wydrzyńska została skazana za pomoc przy przerwaniu ciąży poprzez dostarczenie tabletek poronnych. Tego samego dnia wydająca wyrok sędzia Agnieszka Brygidyr-Dorosz otrzymała awans po zarządzeniu Zbigniewa Ziobry…Minister Ziobro o awansie sędzi Do sprawy szybkiego awansu sędzi odniósł się na czwartkowej konferencji prasowej minister sprawiedliwości. Jak przekonywał&nbsp Ziobro, decyzja o delegowaniu sędzi i wniosek w tej sprawie został złożony w styczniu. Decyzja miała zapaść kilka dni wcześniej przed wyrokiem. Prezesi Sądu Okręgowego w Warszawie i Sądu Apelacyjnego mieli zaś zostać o niej powiadomieni o godzinie 10.56. – Rozstrzygnięcie zapadło kilka godzin później, więc nie mogła to być forma nagrody za wyrok – przekonywał Ziobro. Jak… Czytaj więcej »

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu

Czy jesteś choć trochę zdziwiony/zdziwiona? Ja tam wcale.

W każdym reżimie znajdą się mendy które będą służyć władzy w imię doraźnych korzyści.

By to ch..
By to ch..
1 rok temu

Sędziowie na telefon ? A nie przecież to nie za tych rządów !