
Prawie 90 procent dzieci nie potrafi zrobić „fikołka w przód”, 74 procent nie umie kozłować – Ministerstwo Edukacji podsumowało program
Ministerstwo Edukacji i Nauki podsumowało dwie edycje programu „WF z AWF. Aktywny powrót uczniów do szkoły po pandemii” . okazało się, że pandemia spowodowała ogromne problemy zdrowotne wśród dzieci i młodzieży.
– Ponad 2 lata temu spotkaliśmy się z rektorem AWF im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie i postanowiliśmy, że przystępujemy do naukowego trybu odbudowywania kondycji fizycznej dzieci i młodzieży. Kondycji, która i wcześniej nie była najlepsza, natomiast okres pandemii koronawirusa tę sytuację tylko pogorszył, dlatego rozpoczęliśmy program „WF z AWF” – mówi Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki.
Z programu skorzystało tysiące uczniów, głównie ze szkół podstawowych, a przede wszystkim z klas I-III. Udział w nim wzięły także dzieci z terenu powiatu przasnyskiego.
– W latach 2021 – 2022 w ramach 31 tys. Sport-Klubów przeprowadzono 780 tys. dodatkowych godzin zajęć ruchowych, w których uczestniczyło 325 tys. uczniów – informuje ministerstwo.
Jak podkreślił rektor AWF w Warszawie prof. Bartosz Molik, pandemia pogłębiła i nasiliła ogromne problemy zdrowotne wśród dzieci i młodzieży związane z nadwagą i otyłością, wadami postawy i sprawnością fizyczną.
– Badania ekspertów, które koncertowały się na fundamentalnych umiejętnościach ruchowych, potwierdziły ogromny spadek poziomu sprawności fizycznej, szczególnie w ostatniej dekadzie. Aż 94 proc. dzieci posiada niewystarczający poziom kompetencji ruchowych, a 57 proc. nie umie skakać przez skakankę – dodaje ministerstwo.
Specjaliści podczas realizacji programu przebadali umiejętności ruchowe uczestników. Wyniki badań zaprezentował prof. Hubert Makaruk, koordynator zespołu ds. fundamentalnych umiejętnościach ruchowych. Niestety, nie są one zbyt optymistyczne:
- 94 proc. dzieci posiada niewystarczający poziom kompetencji ruchowej
- 57 proc. dzieci nie umie skakać przez skakankę
- 88 proc. dzieci z klas I – III nie potrafi wykonać przewrotu w przód
- 86 proc. dzieci z klas I – III nie potrafi wykonać rzutu i chwytu odbitej od ściany piłki tenisowej
- 74 proc. dzieci z klas IV – VI nie potrafi kozłować
- 78 proc. uczniów z klas VII – VIII nie potrafi pokonywać przeszkód w biegu
j.b.
No, a starosta na swoich profilach, znów chwali się wywiadami w tv o basenie. Tym razem chwalił się z Otwockiem. Sprawdziłem Otwock duże miasto 44 tysiące mieszkańców, duży miejski budżet, prawie 300 mln. Duża kryta pływalnia. 110 mln, ale dofinansowanie 77 MILIONÓW. 77 MILIONÓW z Polskiego Ładu na krytą pływalnię. Z Otwocka do Sulejówka, jest 20 kilometrów. Sulejówek miasto zamieszkałe przez 21 tysięcy mieszkańców. Sulejówek buduje małą krytą pływalnię za 18 milionów, z dofinansowaniem 11 milionów. Można zbudować małą kryta pływalnię za 18 milionów. Można też zbudować baseny letnie sezonowe, za 10 milionów. Ciekawostka. W Płocku budują nowoczesny aquapark za… Czytaj więcej »
Dobrze że zbudował w Przasnyszu,dzieci latem będą miały jak spędzać miło i pożytecznie czas
A co robili nauczyciele wychowania fizycznego w pandemii? Czy nie mieli płacone? 4 godziny tygodniowo w klasie to jeszcze mało? Trzeba wyrzucić te godziny poza zajęcia lekcyjne i zrobić dzieciom zajęcia z takich aktywności, które im odpowiadają. Ktoś chce pływać – zajęcia na basenie, kopać piłkę – jest stadion i hale sportowe, itp. Zajęcia wrzucone w inne przedmioty powodują, ze godzina wf trwa pół godziny albo jeszcze mniej. Jeśli skomasujemy te zajęcia i zrobimy je poza lekcjami – czas będzie efektywniej wykorzystany.
Jesteśmy 100 lat za „muzinami” z usa.
Pan minister narzeka a mi to wf w szkole zniszczył pasję do sportu przed pandemią a po za tym jest dużo nauki i mniej jest czasu wyjsc na dwór
Jesteś wielkim optymistą. Jeśli skomasujesz te zajęcia to zabraknie ci i nauczycieli wf i infrastruktury. W wielu szkołach masz bieda salę gimnastyczna i asfaltowe boisko do piłki nożnej i to wszystko
Nauczyciele wołają cały czas o podwyżki,po co uczyć trzeba odpoczywać i narzekać
Ja proponuję dołożyć kolejne 2h religii.
Na powaznie. dobry pomysl, moze byc.Brawo.
Ale ta druga godzina to uwielbienie , piesni -2 x modlitwa, Psalmy
przepiekne hymny na czesc Boga albo video typu zywoty swietych,
chrzescijanskie filmy nawet w innych jezykach.
Skutek pozytywny murowany.
Przyklady
For the Beauty of the Earth, arranged by Mack Wilberg
youtube.com/watch?v=XbXvCZfiOVM
youtube.com/watch?v=Snn08RiMP6g
Be Thou My Vision (2019, arr. Mack Wilberg)
polskich pieknych tez nie brak, pelno
Te Deum laudamus – Ciebie Boga wysławiamyyoutube.com/watch?v=2UN35U5xFZM
Wystarczy spojrzeć ile dzieci jest na dworze , praktycznie puste place zabaw na boiskach pusto . Teraz tylko komórki , komputery i konsole .
Uwaga formalna do redakcji
AWF Warszawa lub
Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie
(bez im.)
Więcej wf! Więcej wf ! I niech dzieci siedzą na ławeczkach i graja na telefonach . Więcej wf kosztem 1 godz chemi, fizyki czy geografi i niech nam rosnie pokolenie matołków. Tylko strach się bać kto będzie nami rządził jak będziemy już seniorami. Ja miałam 2 godz wf w szkole i każdy potrafił wykonywać przewroty i inne cwiczenia . Co to za gadanie co za specjaliści.