Prawie 90 procent dzieci nie potrafi zrobić „fikołka w przód”, 74 procent nie umie kozłować – Ministerstwo Edukacji podsumowało program

Ministerstwo Edukacji i Nauki podsumowało dwie edycje programu „WF z AWF. Aktywny powrót uczniów do szkoły po pandemii” . okazało się, że pandemia spowodowała ogromne problemy zdrowotne wśród dzieci i młodzieży.

 

– Ponad 2 lata temu spotkaliśmy się z rektorem AWF im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie i postanowiliśmy, że przystępujemy do naukowego trybu odbudowywania kondycji fizycznej dzieci i młodzieży. Kondycji, która i wcześniej nie była najlepsza, natomiast okres pandemii koronawirusa tę sytuację tylko pogorszył, dlatego rozpoczęliśmy program „WF z AWF” – mówi Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki.

Z programu skorzystało tysiące uczniów, głównie ze szkół podstawowych, a przede wszystkim z klas I-III. Udział w nim wzięły także dzieci z terenu powiatu przasnyskiego.

– W latach 2021 – 2022 w ramach 31 tys. Sport-Klubów przeprowadzono 780 tys. dodatkowych godzin zajęć ruchowych, w których uczestniczyło 325 tys. uczniów – informuje ministerstwo.

 

Jak podkreślił  rektor AWF w Warszawie prof. Bartosz Molik, pandemia pogłębiła i nasiliła ogromne problemy zdrowotne wśród dzieci i młodzieży związane z nadwagą i otyłością, wadami postawy i sprawnością fizyczną.

– Badania ekspertów, które koncertowały się na fundamentalnych umiejętnościach ruchowych, potwierdziły ogromny spadek poziomu sprawności fizycznej, szczególnie w ostatniej dekadzie. Aż 94 proc. dzieci posiada niewystarczający poziom kompetencji ruchowych, a 57 proc. nie umie skakać przez skakankę – dodaje ministerstwo.

Specjaliści podczas realizacji programu przebadali umiejętności ruchowe uczestników. Wyniki badań zaprezentował prof. Hubert Makaruk, koordynator zespołu ds. fundamentalnych umiejętnościach ruchowych. Niestety, nie są one zbyt optymistyczne:

  • 94 proc. dzieci posiada niewystarczający poziom kompetencji ruchowej
  • 57 proc. dzieci nie umie skakać przez skakankę
  • 88 proc. dzieci z klas I – III nie potrafi wykonać przewrotu w przód
  • 86 proc. dzieci z klas I – III nie potrafi wykonać rzutu i chwytu odbitej od ściany piłki tenisowej
  • 74 proc. dzieci z klas IV – VI nie potrafi kozłować
  • 78 proc. uczniów z klas VII – VIII nie potrafi pokonywać przeszkód w biegu

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Grzegorz.K.
Grzegorz.K.
11 miesięcy temu

No, a starosta na swoich profilach, znów chwali się wywiadami w tv o basenie. Tym razem chwalił się z Otwockiem. Sprawdziłem Otwock duże miasto 44 tysiące mieszkańców, duży miejski budżet, prawie 300 mln. Duża kryta pływalnia. 110 mln, ale dofinansowanie 77 MILIONÓW. 77 MILIONÓW z Polskiego Ładu na krytą pływalnię. Z Otwocka do Sulejówka, jest 20 kilometrów. Sulejówek miasto zamieszkałe przez 21 tysięcy mieszkańców. Sulejówek buduje małą krytą pływalnię za 18 milionów, z dofinansowaniem 11 milionów. Można zbudować małą kryta pływalnię za 18 milionów. Można też zbudować baseny letnie sezonowe, za 10 milionów. Ciekawostka. W Płocku budują nowoczesny aquapark za… Czytaj więcej »

Tolek
Tolek
11 miesięcy temu
Reply to  Grzegorz.K.

Dobrze że zbudował w Przasnyszu,dzieci latem będą miały jak spędzać miło i pożytecznie czas

To proste
To proste
11 miesięcy temu

A co robili nauczyciele wychowania fizycznego w pandemii? Czy nie mieli płacone? 4 godziny tygodniowo w klasie to jeszcze mało? Trzeba wyrzucić te godziny poza zajęcia lekcyjne i zrobić dzieciom zajęcia z takich aktywności, które im odpowiadają. Ktoś chce pływać – zajęcia na basenie, kopać piłkę – jest stadion i hale sportowe, itp. Zajęcia wrzucone w inne przedmioty powodują, ze godzina wf trwa pół godziny albo jeszcze mniej. Jeśli skomasujemy te zajęcia i zrobimy je poza lekcjami – czas będzie efektywniej wykorzystany.

Anna
Anna
11 miesięcy temu
Reply to  To proste

Jesteśmy 100 lat za „muzinami” z usa.

Maks
Maks
11 miesięcy temu
Reply to  To proste

Pan minister narzeka a mi to wf w szkole zniszczył pasję do sportu przed pandemią a po za tym jest dużo nauki i mniej jest czasu wyjsc na dwór

Krzysztof
Krzysztof
11 miesięcy temu
Reply to  To proste

Jesteś wielkim optymistą. Jeśli skomasujesz te zajęcia to zabraknie ci i nauczycieli wf i infrastruktury. W wielu szkołach masz bieda salę gimnastyczna i asfaltowe boisko do piłki nożnej i to wszystko

Tolek
Tolek
11 miesięcy temu
Reply to  To proste

Nauczyciele wołają cały czas o podwyżki,po co uczyć trzeba odpoczywać i narzekać

Anna
Anna
11 miesięcy temu

Ja proponuję dołożyć kolejne 2h religii.

ChwalmyBoga
ChwalmyBoga
11 miesięcy temu
Reply to  Anna

Na powaznie. dobry pomysl, moze byc.Brawo.
Ale ta druga godzina to uwielbienie , piesni -2 x modlitwa, Psalmy
przepiekne hymny na czesc Boga albo video typu zywoty swietych,
chrzescijanskie filmy nawet w innych jezykach.
Skutek pozytywny murowany.

Przyklady
For the Beauty of the Earth, arranged by Mack Wilberg
youtube.com/watch?v=XbXvCZfiOVM

youtube.com/watch?v=Snn08RiMP6g
Be Thou My Vision (2019, arr. Mack Wilberg)

polskich pieknych tez nie brak, pelno
Te Deum laudamus – Ciebie Boga wysławiamyyoutube.com/watch?v=2UN35U5xFZM

Aaa
Aaa
11 miesięcy temu

Wystarczy spojrzeć ile dzieci jest na dworze , praktycznie puste place zabaw na boiskach pusto . Teraz tylko komórki , komputery i konsole .

Monika
Monika
11 miesięcy temu

Uwaga formalna do redakcji
AWF Warszawa lub
Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie
(bez im.)

Ewa
Ewa
11 miesięcy temu

Więcej wf! Więcej wf ! I niech dzieci siedzą na ławeczkach i graja na telefonach . Więcej wf kosztem 1 godz chemi, fizyki czy geografi i niech nam rosnie pokolenie matołków. Tylko strach się bać kto będzie nami rządził jak będziemy już seniorami. Ja miałam 2 godz wf w szkole i każdy potrafił wykonywać przewroty i inne cwiczenia . Co to za gadanie co za specjaliści.