Prawie 10 mln zł – tyle winni są przasnyscy rodzice swoim dzieciom

Dokładnie 9 mln 982 tys. 31 zł – to stan zadłużenia na dzień 26 maja dłużników alimentacyjnych figurujących w bazie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przasnyszu. Rekordzista jest winny ponad 318,5 tys. zł.

 

Dłużnik alimentacyjny, to osoba, która uchyla się od płacenia zasądzonych alimentów. Jak wskazują dane raportowane przez gminy w Polsce, najliczniejsza grupa zadłużonych „alimenciarzy” mieszka na Śląsku, województwo mazowieckie w tym niechlubnym rankingu jest na miejscu drugim.

W Przasnyszu według danych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej na dzień 26.05.2022 roku figurowało 294 dłużników alimentacyjnych. Z płaceniem alimentów zdecydowanie najczęściej zalegają mężczyźni – jest ich aż 276, dłużniczek kobiet jest 18.

 

Rekordzista winny jest swoim dzieciom 318 tys. 591 zł, zaś łączna kwota zadłużenia wszystkich dłużników z każdym rokiem rośnie. Na koniec maja 2022 roku wyniosła już ok. 9 mln 982 tys. zł, podczas gdy dla przykładu w roku 2018 wynosiła 7,77 mln zł, zaś pięć lat wcześniej, w 2013 – ok. 3,3 mln zł. W 2008 roku – zadłużenie wynosiło 123 tys. 879 zł.

W przytoczonym okresie wzrosła też liczba dłużników – 108 dłużników było w 2008 roku, 200 – w 2013, 265 – w 2018, aż do 294 obecnie.

Ze statystyk ośrodka wynika, że do świadczeń z funduszu alimentacyjnego uprawnionych jest 170 osób. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej za główne przyczyny niskiej ściągalności długu wskazuje brak legalnego zatrudnienia, bądź osiąganie zbyt niskich dochodów, trudną sytuację majątkową czy zdrowotna.

 

– Organ właściwy najpierw przeprowadza wywiady alimentacyjne, w celu ustalenia sytuacji rodzinnej, dochodowej i zawodowej dłużników alimentacyjnych, a także stanu jego zdrowia. W przypadku gdy ten nie może wywiązać się ze swych zobowiązań z powodu braku zatrudnienia, organ właściwy dłużnika zobowiązuje go do zarejestrowania się jako bezrobotny, albo jako poszukujący pracy. W przypadku nieuzasadnionej odmowy organ wszczyna postępowanie w sprawie uznania dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych – informuje MOPS.

– Kiedy decyzja o uznaniu dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych stanie się ostateczna, organ składa wniosek o ściganie za przestępstwo zaś po uzyskaniu z centralnej ewidencji kierowców informacji, że dłużnik posiada uprawnienie do kierowania pojazdami, kieruje wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy.

– Organ właściwy ze względu na miejsce zamieszkania wierzyciela przekazuje informacje o zobowiązaniach alimentacyjnych do biura informacji gospodarczej oraz zamieszcza informacje w Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Składa również do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w sprawie niealimentacji. Egzekucja należności alimentacyjnych jest prowadzona głównie przez komorników sądowych – dodaje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

 

ren

Sprawdź również
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wojtas
Wojtas
9 dni temu

Alimentów nie płacą, a wożą się furami po kilkaset tysięcy złotych udając bezrobotnych

Obywatel
Obywatel
9 dni temu

Są zawsze dwie strony medalu.Może nie mają pracy lub nie widują swoich dzieci.Są różne przyczyny nikt tego do końca nie wie…