Praga – relacja dla GwP z podróży

Praga to doskonałe miejsce na weekendowy wyjazd. To specyficzne miasto o każdej porze roku. Jest wystarczająco małą stolicą, aby zwiedzić je w trakcie krótkiego pobytu, jednak wystarczające duże, żeby mieć motywację do kolejnego powrotu. Praga to miejsce w którym można zakochać się od pierwszego wejrzenia. Będąc tu pierwszy raz nie jesteśmy w stanie zobaczyć wszystkiego, co miasto może nam zaoferować. Zachęca, aby powrócić tu jeszcze nie jeden raz.

dominika-kryscio

Komunikacja miejska jest tu doskonale rozwinięta. Osobiście polecam wybrać metro, ponieważ wszystkie najważniejsze zabytki miasta znajdują się przy stacjach. W Pradze funkcjonują 3 nitki metra, które są doskonale ze sobą skomunikowane.

Moją propozycją jest obranie kierunku na stację metra Namestki Republiki, aby zacząć zwiedzanie tego urokliwego miasta. Przy stacji, znajduje się ogromne centrum handlowe ,,Palladium”, gdzie polecam udać się do wspaniałej knajpki ,,Vytopna”. To nietypowy obiekt gastronomiczny, który nawiązuje do historii kolei w swojej aranżacji. Przy każdym stoliku poprowadzone są szyny kolejki, a złożone zamówienie w dosłowny sposób przyjedzie, małą kolejką z wagonikami.

1 3

Rynek starego miasta

Można tu utknąć na wiele, wiele godzin. Ze wszystkich stron rynku mam okazję podziwiać niezwykłą architekturę miasta. Najsłynniejszą atrakcją, wśród turystów cieszy się ratuszowy zegar astronomiczny z XV w. ( Orloj). O godzinie 9.00 możemy obejrzeć, wspaniały spektakl ruchomych figurek. Niedaleko rynku, znajduje się słynny Most Karola. To wizytówka miasta, dawniej stanowił ważny ciąg komunikacyjny miasta. Dziś to jedna z najbardziej popularnych atrakcji turystycznej przyciągająca rzesze turystów. Polecam udać się na spacer wieczorową porą. W dzień panuje tu ogromny tłok oblegany przez wycieczki, a także przez ulicznych artystów, co nie ułatwia nam wędrówki. Tuż pod mostem Karola, znajduje się mała wysepka Kampa. Warto zboczyć z trasy i na chwilkę tam zajrzeć. Uroczy, pełen zieleni zakątek Pragi, to doskonała okazja do chwili oddechu na dalszą wędrówkę. Wyspa powstała po utworzeniu kanału, zasilanego rzeką Wełtawą. Do dziś, możemy podziwiać nadal działające wodne młyny. Jednak jedną z najbardziej znanych atrakcji wyspy jest ściana Johna Lennona.

Hradczany

Obok Rynku Staromiejskiego, mostu Karola, Hrad stanowi główną atrakcję Pragi jak i całych Czech. Znajduje się tu Zamek Królewski, Katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha, oraz popularna i uwielbiana przez turystów złota uliczka. Tuż przy wielkim gmachu zamku, oferowane są regionalne potrawy kuchni Czeskiej, to dobra okazja na szybki kęs i podziwianie ze wzgórza pięknej panoramy miasta.

Nowe miasto

Nowe miasto nie jest może tak malownicze jak starówka, czy Hradczany, ale za to tętni życiem. Można je nazwać współczesnym sercem Pragi. Najbardziej znaną częścią tej dzielnicy jest plac Wacława. Znajdują się tu liczne galerie, muzeum, teatr, a także wiele klubów muzycznych. Wizytówką placu Wacława stał się secesyjny hotel Europa, w którym znajduje się słynna kawiarnia.

Czeska kuchnia nie należy do lekkich. Solidna sztuka mięsa, zasmażana kapusta i knedliki to obowiązujące danie każdego Prażana. Oczywiście do tego solidny kufel zimnego, czeskiego piwa to wręcz obowiązek do tak sytego posiłku ( szczególnie polecam ciemny Kozel). Knedliki są tak popularne, że dodaje się je niemal do wszystkiego o każdej porze dnia w różnych postaciach.

Dominika Kryścio – pilot wycieczek turystycznych

Odwiedź fan page działu na Facebook: www.facebook.com/GwP-Turystyka

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments