Pracownicy przasnyskiego szpitala jako jedni z pierwszych zostaną zaszczepieni przeciwko Covid-19.

Szpital im. dr. Wojciecha Oczko w Przasnyszu znalazł się liście szpitali z całej Polski, w których przeciw COVID-19 będzie szczepiony personel medyczny, pracownicy innych szpitali, przychodni i aptek. Szczepienia będą się odbywały w ramach „etapu zero”, jeszcze przed akcją szczepienia populacyjnego.

 

Resort Zdrowia przedstawił listę 509 tzw. szpitali węzłowych, których personel zostanie zaszczepiony jako pierwszy, w ramach „etapu zero”. Szpitale węzłowe zaszczepią swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. pracowników innych szpitali, przychodni i aptek.

 

Resort zdrowia zaznacza, że część szpitali zadeklarowało zaszczepienie tylko swojego personelu, dlatego nie zostały ujęte jako szpitale węzłowe. Szpitale mają teraz czas do 20 grudnia na zebranie danych personelu medycznego i niemedycznego, który zostanie zaszczepiony w konkretnym szpitalu węzłowym.

W opublikowanej liście przy każdej placówce określono liczbę osób uczestniczących w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej wykazanych w umowach (w szczególności: lekarz, pielęgniarka, fizjoterapeuta, ratownik medyczny itp.). W przasnyskim szpitalu będą 444 takie osoby.

 

Z restrykcjami będziemy żyć do lata

W poniedziałek na antenie TVP Info  wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że w styczniu w Polsce pojawi się 1 mln 100 tys. szczepionek, czyli wystarczy jej dla 500 tys. pracowników służby zdrowia. Wiceminister zwrócił jednocześnie uwagę, że medycy w kolejce do szczepień nie stoją.

– W tej fazie, kiedy prowadzone są listy chętnych do szczepienia służby zdrowia w ponad 500 polskich szpitalach, niestety szczepionka nie cieszy się popularnością – zauważył wiceszef resortu, podkreślając, że na normalność przyjdzie nam poczekać nawet pół roku.

– Z powodów technicznych nie jesteśmy w stanie zaszczepić wszystkich Polaków w ciągu 1-2 tygodni, więc, mimo że szczepionka się pojawi, to do lata będziemy żyć w pewnych restrykcjach: maseczka, dystans społeczny i dezynfekcja – zapowiedział Waldemar Kraska.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
dawid
dawid
1 rok temu

Czyli szpital zostanie bez pracowników 🙁

xcx
xcx
1 rok temu
Reply to  dawid

Pan ich zastąpi 🙂

Dr House
Dr House
1 rok temu
Reply to  dawid

Co ma pan na myśli ?

Bartek
Bartek
1 rok temu
Reply to  dawid

O to chodzi. Najpierw zamknąć lekarzy i utrudnić dostęp do leczenia, odwołać zabiegi, później eksperymentalne szczepionki na medykach żeby nie było komu leczyć. Dobrowolnosci nie ma. Kondolencje medykom i rodzinom. Taka dobra ta szczepionka a polityczny z Pinokiem na czele nie szczepia się pierwsi.

Zbyszek
Zbyszek
1 rok temu

Czemu nikt ich nie zapytał czy chcą być królikami doświadczalnymi

WPZ
WPZ
1 rok temu

Wierząc w wieści internetowych mędrców, będziemy mieć teraz wszystkich medyków z autyzmem, buahahaha 🙂