Poznali nieznane historie przodków – premiera reportażu w przasnyskiej bibliotece

W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się premiera reportażu upamiętniającego działania Żołnierzy Niezłomnych na terenie powiatu przasnyskiego i sąsiednich pt. ”Pseudonimy naszych przodków.”

 

Reportaż jest efektem pracy uczniów szkół średnich, a także nauczycieli, którzy tworzą zespół Pseudonim. Grupa: Anna Nachtygal, Janusz Nachtygal, Julia Kowalczyk, zgłosiła się do konkursu na inicjatywy oddolne w projekcie biblioteki ”Otwarte. Zapraszamy!” realizowanego w programie BLISKO Narodowego Centrum Kultury.

– W trakcie jej trwania młodzież wraz z ks. Hubertem Komorowskim – proboszczem parafii św. Macieja w Pawłowie Kościelnym oraz opiekunami przeprowadzała rozmowy, wywiady z lokalnymi patriotami, rodzinami Żołnierzy Niezłomnych, zbierając w ten sposób bogate materiały do reportażu. Uczestnicy spotkali się także z Panią Anną Śnieżko – historyczką, autorką książki „Żona wyklęta” – opowiadającej o prawdziwej historii miłości do żołnierza wyklętego. Opowieść o Władysławie Grudzińskim „Pilocie”, żołnierzu z oddziału „Roja”, nie wyszła na światło dzienne przez 70 lat – informuje Miejska Biblioteka Publiczna w Przasnyszu.

 

– Pani Anna służyła wsparciem merytorycznym na temat tego jak zrealizować reportaż, w jaki sposób znaleźć dokumenty, przekazała dużo cennych informacji o osobach działających w podziemiu antykomunistycznym w naszych okolicach, głównie w oddziale „Roja.” Uczestnicy dotarli także na Łączkę – kwaterę„ Ł” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, na której w latach 1948–1955 pogrzebano 276 więźniów oraz więzienia przy ul. Rakowieckiej – czytamy.

Wszystkie zebrane materiały, wywiady, rozmowy znalazły się w reportażu, którego dopełnieniem są wideoklipy do utworów autorskich zespołu Pseudonim. Utwory zostały zarejestrowane w profesjonalnym studio muzycznym. Licznie zebrani na sali uczestnicy wydarzenia poznali nieznane dotąd historie związane z działaniem Żołnierzy Wyklętych.

– Trwający ponad godzinę reportaż wywarł ogromne wrażenie na zebranych po jego emisji najpierw trwała chwila ciszy, a potem rozległy się gromkie brawa – podaje biblioteka.

 

W projekcie udział wzięli: Oskar Berezowski, Adam Bobiński, Martyna Borkowska, Katarzyna Glinka, Jakub Jeznach, Oliwia Jeznach, ks .Hubert Komorowski, Natalia Korus, Julia Kowalczyk, Jan Liszewski, Anna Nachtygal, Janusz Nachtygal, Paweł Olszewski, Natalia Prekiel, Robert Walterski.

 

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments