Poznaj atrakcje za miedzą. Gmina Krasnosielc zaprasza turystów.

Ograniczenia wprowadzone w związku z koronawirusem boleśnie uderzyły w branżę turystyczną. Jednak epidemia ma także inne – lepsze strony. Jedną z nich jest fakt, iż większość Polaków spędzi wakacje w naszym kraju, często szukając miejsc wypoczynku niedaleko od domu. Drugą jest bon turystyczny, na który czekamy już długo, ale zgodnie z zapowiedzią minister Jadwigi Emilewicz pierwsze płatności z tego tytułu będzie można realizować już 26 lipca. Dlatego wiele gmin walczy w tej chwili o turystów i ich pieniądze.

 

Ostatnio promuje się gmina Krasnosielc w powiecie makowskim, kierując swoją ofertę m.in. do mieszkańców regionu. Dodajmy, że wycieczka do znajdującej po sąsiedzku gminy jest dobrym pomysłem nawet na jednodniowy wyjazd, ponieważ znajduje się zaledwie kilkanaście kilometrów od Przasnysza.

 

Co oferuje gmina Krasnosielc?

Jak czytamy na stronie powiatu makowskiego, gmina Krasnosielc znajduje się w obrębie Zielonych Płuc Polski. Jest to gmina typowo rolnicza, jednak rozległe tereny leśne z dużą ilością grzybów, jagód i dzikiej zwierzyny są bezcennym skarbem gminy, zapewniającym wspaniały wypoczynek ludziom szukającym ciszy i spokoju, w symbiozie z niczym nieskażoną naturą. Niewątpliwie do najbardziej atrakcyjnych przyrodniczo miejsc na terenie gminy należy rezerwat „Zwierzyniec”, do którego wiedzie ścieżka przyrodniczo – edukacyjna „Z lasem za pan brat”.

600 – letni Krasnosielc obecną nazwę zawdzięcza rodzinie Krasińskich, do których należał od końca XVII do połowy XIX wieku. Przy moście stoi kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena (obecnie w renowacji), patrona dobrej spowiedzi, wód i mostów. Figura wskazywała podróżnym miejsce wygodnej przeprawy przez rzekę. Warto odwiedzić kościół pw. św. Jana Kantego, wybudowany staraniem rodziny Krasińskich.

Jeszcze starsze jest Drążdżewo, przez które wiódł niegdyś trakt z Warszawy do Królewca. W miejscowości znajduje się Krzyż przydrożny – piękny żeliwny ażurowy krzyż z 1893 r. na kamiennym cokole oraz tablica fundacyjna kapliczki pomorowej zbudowanej w 1831 roku. Kapliczka wybudowana jest w stylu klasycystycznym ludowym.

Po prawej stronie Orzyca rozciągają się zielone błonia, gdzie znajduje się boisko do gry w piłkę nożną oraz przystań kajakowa. Rzeka Orzyc doskonale nadaje się do wypraw kajakowych, np. szlakiem potyczek powstańczych 1863 r., począwszy od Drążdżewa poprzez Raki, Krasnosielc, Podoś i Maków Mazowiecki. Dodatkową atrakcją tego spływu są siedliska czajek i dzikich kaczek.” – zachęcają sąsiedzi.

Gminy powiatu przasnyskiego, choć nie należą do okolic zwykle obleganych przez turystów, również mają wiele do zaoferowania. Jesteśmy zdania, że włodarze powiatu, przasnyskich miast i gmin również powinni pomyśleć o promocji swoich walorów, aby przyciągnąć i powalczyć o lokalny ruch turystyczny, który starają się zagospodarować nasi sąsiedzi. My z przyjemnością wesprzemy ich w tym dziele.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Klara
Klara
3 lat temu

i po co tam jechać? na krzyże popatrzeć?

Adam
Adam
3 lat temu

Warto wspomnieć że, trzech z czterech braci Warner (wytwórnia Warner Bros) urodziło się w Krasnosielcu.

ate
ate
3 lat temu

Gdzie jest rezerwat „Zwierzyniec”? Proszę o bliższe dane.

janina
janina
3 lat temu

iii piekarnia je w krasnosielcu