„Powstanie Styczniowe na Północnym Mazowszu” – wykład w przasnyskim Muzeum

W niedzielę, 22 stycznia w Muzeum Historycznym w Przasnyszu wykład „Powstanie Styczniowe na Północnym Mazowszu” wygłosił dr hab. Leszek Zygner.

 

Muzeum Historyczne w Przasnyszu w związku z przypadającą w tym roku 160. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego zaprosiło mieszkańców Przasnysza i powiatu przasnyskiego do wzięcia udziału w wykładzie dr hab. Leszka Zygnera pod nazwą „Powstanie Styczniowe na Północnym Mazowszu”. Odbył się on w niedzielę, 22 stycznia.

– Nasz gość w obszerny sposób przedstawił sytuację militarną, społeczną i polityczną poprzedzającą wybuch powstania. Podkreślał rolę nie tylko zawodowych historyków, ale również regionalistów i pasjonatów historii, którzy w ostatnich latach przyczynili się znacząco do poszerzenia wiedzy i pamięci o powstaniu styczniowym – relacjonuje Muzeum Historyczne w Przasnyszu.

 

Leszek Zygner zwrócił uwagę na zaangażowanie Kościoła katolickiego po stronie powstańców.

– Z badań bowiem wynika, iż ok. 40 proc. księży zaangażowało się czynnie podczas narodowego zrywu. Zapłacili oni również ogromną cenę. W całej guberni płockiej zamknięto wówczas, w ramach represji, 13 klasztorów, w tym klasztor Ojców Bernardynów w Przasnyszu – dodaje instytucja.

Historyk podkreślił również rolę obywateli żydowskich, którzy zaangażowali się podczas powstania, stając ramię w ramię w walce o wolną Polskę. Jedną z takich zapomnianych postaci jest Samuel Posner, który spoczął na żuromińskim cmentarzu. Podczas wykładu nie zabrakło również wątków przasnyskich.

 

 

ren

Sprawdź również
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Joachim
Joachim
8 dni temu

Na pierwszym miejscu PZPR-owska komusza morda Kałuża, największy patriota w mieście, TFU!

Benek
Benek
8 dni temu
Reply to  Joachim

nie znam tej osoby , o ktorej mowisz wiec sie nie wypowiadam. Natomiast zauwaz ze zyjace 'komuchy’ jako mlodsze pokolenie to juz zazwyczaj urodzily sie po wojnie i dorastaly juz w komuszej rzeczywistosci odbudowanego zniewolonego, okupowanego , zindoktrynowanego kraju socjalistycznej rzeczywistosci. Dla tego pokolenia wtedy podczas dorastania to nie musialo byc bialo-czarne, Nie sa lub nie byli tez super ideowi.. Jako dwudziestioparolatkowie zapisywali sie do partii w poznych latach 60tych, poczatku 70tych. Co innego starsze pokolenie komuchow z reguly nalotowych i radzieckich. Ci mozna zalozyc ze wrecz stanowili tu V kolumne radzieckich nachodzcow. , ktorzy przyuczyli sie polskiego. ale to… Czytaj więcej »

Gość
Gość
7 dni temu
Reply to  Benek

Mądrze prawisz Benku.👍👏👏👏👏👏👏👏