Powstała nowa jednostka wojskowa na terenie 2. Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu

O 18. batalionie rozpoznawczym, który jest obecnie w procesie formowania, rozmawiamy z dowódcą ppłk Piotrem Michałowskim.

 

Czy to prawda, że na terenie kompleksu koszarowego 2. Ośrodka Radioelektronicznego rozpoczęła funkcjonowanie nowa jednostka wojskowa?

Tak. Z początkiem września rozpoczął się proces formowania 18. batalionu rozpoznawczego wchodzącego w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka. Jest to element kolejnego etapu budowania tego związku taktycznego, który został powołany we wrześniu 2018 r.

 

Jaka jest specyfika nowo powstałej jednostki?

Batalion rozpoznawczy to „oczy i uszy” Dowódcy Dywizji. Jego zadaniem jest dostarczanie terminowych i wiarygodnych informacji na temat przeciwnika, terenu i warunków meteorologicznych. Pododdziały rozpoznania patrolowego wykorzystują do tego szereg środków technicznych ale dlatego, że musimy być gotowi do działania w ugrupowaniu przeciwnika i to niezależnie od warunków terenowych czy atmosferycznych podstawą jest indywidualne oraz zespołowe wyszkolenie zwiadowców. Szukamy kandydatów odważnych, sprawnych fizycznie i otwartych na nowe wyzwania.

 

Ilu żołnierzy będzie docelowo liczył 18. batalion rozpoznawczy?

Dokładnej liczby nie mogę przekazać. Proces formowania rozłożony jest na kilka lat. W najbliższych miesiącach w przasnyskich koszarach służbę rozpocznie kilkudziesięciu zwiadowców ale ich liczba będzie sukcesywnie wzrastać w kolejnych latach. Docelowo mówimy o kilkuset żołnierzach i kilkunastu pracownikach resortu obrony narodowej.

 

Jak podoba się panu miasto Przasnysz i jak pana przyjęto?

To bardzo gościnne miasto, które mocno identyfikuje się z wojskiem. Odczułem to już pierwszego dnia zarówno dzięki serdecznemu przyjęciu przez Dowódcę 2. Ośrodka Radioelektronicznego Pana płk. dypl. Bogusława Postka, ale również przy pierwszych kontaktach z mieszkańcami. Daje to wiele optymizmu przy trudnym zadaniu formowania nowych struktur. Mam nadzieję, że 18. batalion rozpoznawczy szybko stanie się częścią przasnyskiej społeczności i będziemy mieli swój udział w rozwoju miasta i całego powiatu.

 

Jak wyglądała pańska dotychczasowa służba w wojsku?

Służbę wojskową rozpocząłem w 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej, ale większość swojej drogi zawodowej spędziłem w strukturach 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Jestem absolwentem Studium Oficerskiego w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych oraz Podyplomowych Studiów Operacyjno – Taktycznych w Akademii Sztuki Wojennej. Dwukrotnie pełniłem służbę poza granicami kraju – w Kosowie oraz Afganistanie.

 

Dziękujemy za rozmowę

 

…………………………………….

Przypomnijmy, że w środę, 29 września o godz. 7.00 odbędą się kwalifikacje do zawodowej służby wojskowej na potrzeby 18 Batalionu Rozpoznawczego w korpusach szeregowych i podoficerów. Więcej informacji pod numerem telefonu: 261 371 519

 

 

ren

Sprawdź również
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Borys
Borys
1 rok temu

Szkoda że tylko z plecakiem.

kolo
kolo
1 rok temu

” Jego zadaniem jest dostarczanie terminowych i wiarygodnych informacji na temat przeciwnika, terenu i warunków meteorologicznych„. Kto ten przeciwnik, chyba wiatr i deszcz. Rozumiem, że to oddział IMiGW a ten Pan to pogodynek.