Powiatowy Lekarz Weterynarii zaprasza na spotkania dla hodowców trzody chlewnej w związku z ASF

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Przasnyszu w związku z dynamiczną sytuacją odnośnie Afrykańskiego Pomoru Świń zaprasza na spotkania dla hodowców trzody chlewnej na terenie poszczególnych gmin.

 

Spotkania odbędą się w następujących terminach:

  • 28.07.2023 r. godz. 11.00 Miasto i gmina Przasnysz –  sala Konferencyjna w Starostwie Powiatowym w Przasnyszu;
  • 28.07.2023 r. godz. 13.00 gmina Krasne – Urząd Gminy Krasne.

W związku z występowaniem ASF w Polsce na terytorium kraju zostały wyznaczone obszary objęte różnymi restrykcjami:

Część I – obszar ochronny I – niebieski:

–  gminy Czernice Borowe, Krasne, Krzynowłoga Mała, miasto Przasnysz, część gminy wiejskiej Przasnysz niewymieniona w części II i części III załącznika I w powiecie przasnyskim,

 

Część II – obszar ochronny I – różowy

– gminy Chorzele, Jednorożec, część gminy wiejskiej Przasnysz położona na wschód od linii wyznaczonej przez drogę nr 57 biegnącą od północnej granicy gminy do granicy miasta Przasnysz i na północ od linii wyznaczonej przez drogę biegnącą od wschodniej granicy gminy do granicy miasta Przasnysz, łączącej miejscowości Dębiny – Bartniki – Przasnysz w powiecie przasnyskim,

Część III – obszar ochronny III – czerwony

– część gminy wiejskiej Przasnysz położona na południe od linii wyznaczonej przez drogę biegnącą od wschodniej granicy gminy do granicy miasta Przasnysz, łączącej miejscowości Dębiny – Bartniki – Przasnysz oraz na wschód od linii wyznaczonej przez drogę biegnącą od południowej granicy miasta Przasnysz do południowej granicy gminy i łączącej miejscowości Przasnysz – Leszno – Gostkowo w powiecie przasnyskim.

– Jedynym sposobem zakażenia stada świń wirusem ASF jest mechaniczne wprowadzenie czynnika chorobotwórczego do stada. ASF nie szerzy się, tak jak wiele innych chorób drogą powietrzną. W Polsce jak dotychczas najważniejszym powodem szerzenia się ASF w populacji świń jest człowiek oraz dziki – informuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

 

Przyczyną pojawienia się ognisk ASF w Polsce jest nielegalny handel chorymi świniami, wprowadzenie do gospodarstwa tkanek (tusz) dzików lub świń zanieczyszczonych wirusem ASF oraz bezpośredni kontakt między ludźmi i sprzętem z gospodarstw zanieczyszczonych wirusem, a gospodarstwami wolnymi od tej choroby, czy bezpośredni kontakt świń z dzikami lub ich odchodami.

Aby nie dopuścić do zarażenia zwierząt ważne jest zachowanie bioasekuracji przy hodowli trzody chlewnej nawet przy najmniejszym stadzie.

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments