Powiat twierdzi, że obwodnica Chorzel została ukończona. Dlaczego nie spełnia swojego zadania?

16 października 2020 roku odbyła się uroczystość otwarcia i nadania imienia nowemu mostowi na rzece Orzyc w gminie Chorzele. Most, choć otwarty, przez wiele miesięcy był nieprzejezdny. Teraz można po nim przejechać, ale mimo upływu ponad pół roku od uroczystości mieszkańcy donoszą, że tzw. obwodnica Chorzel jest niegotowa. Powiat stoi na stanowisku, że wszelkie prace związane z budową obwodnicy zostały już wykonane.

 

Starostwo w odpowiedzi na nasze pytania odparło, że budowa tzw. obwodnicy została ukończona.

– Most im. Św. Jana Pawła II stanowi fragment nowo wybudowanej drogi powiatowej numer 3249W, której budowa została już ukończona. Powiat Przasnyski w całości zrealizował projekt budowy „obwodnicy Chorzel”. W tej chwili przysłowiowa „piłka” znajduje się po stronie Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Mazowieckiego Zarządu Dróg, ponieważ żeby droga mogła być użytkowana, musi zostać przyłączona do sieci dróg wyższej kategorii, dlatego też wnioskowaliśmy o to do GDDKiA oraz MZD. Obecnie czekamy na odpowiedź od obu tych instytucji o włączeniu „obwodnicy Chorzel” do istniejących już dróg.

 

Choć powiat uważa, że prace przy budowie obwodnicy zostały zakończone, w projekcie dotyczącym jej budowy zostały do wykorzystania pieniądze unijne w wysokości ponad 4 mln zł. Były przeznaczone na wymianę nawierzchni na drodze technicznej, wykonanie dojazdu do stacji kolejowej (niedokończone odgałęzienie) oraz lepsze oznakowanie skrzyżowań. Jednak aby te środki utrzymać, należało ogłosić dodatkowy przetarg na dokończenie drogi. Powiat tłumaczy, że niewykorzystane kilka milionów złotych to efekt oszczędności.

 

– Budowa „obwodnicy Chorzel” według projektu poprzedniego starosty została już technicznie ukończona mimo tego, że pojawiały się obawy, iż pozyskanych środków nie wystarczy na powstanie inwestycji w takim kształcie, jaki zakładał projekt. Dzięki ekonomicznemu podejściu do realizacji zadania przez obecne władze, bez okrojenia zakresu prac udało się zrealizować wszystkie elementy projektu i jednocześnie zaoszczędzić aż 4 mln zł, co jest ogromnym sukcesem. Pieniędzy nie tylko nie zabrakło, ale zostały do wykorzystania na dodatkowe elementy rozszerzające projekt. Po zakończeniu budowy drogi powiatowej wraz z mostem na rzece Orzyc Zarząd Powiatu uznał, że w celu zwiększenia bezpieczeństwa na nowym odcinku należy wprowadzić sygnalizację świetlną, co zostanie zlecone odrębnym przetargiem i na co zostanie wykorzystana część zaoszczędzonych środków – usłyszeliśmy w odpowiedzi.

 

Na koniec chcieliśmy wiedzieć, dlaczego nie słychać o końcu prac nad zagospodarowaniem Stefy gospodarczej w Chorzelach, na co poprzednie władze powiatu pozyskały środki unijne. W zastraszającym tempie rosną ceny, co może sprawić, że później pieniędzy może nie wystarczyć, a niewykorzystanie dotacji wymusi konieczność jej zwrotu. Jak się okazuje w tym przypadku powiat ze względu na inne pilne inwestycje, opóźnia prace i zwrócił się o przedłużenie terminu na wykorzystanie unijnego dofinansowania.

– Ceny rzeczywiście rosną w zastraszającym tempie, co zauważyliśmy już w poprzednich latach tuż po przejęciu inwestycji rozpoczętych przez poprzedników, dlatego staraliśmy się zmienić zakres prac związanych z zagospodarowaniem  PSG – Podstrefy Chorzele, co niestety spotkało się z szeroko pojętą krytyką ze strony opozycji. Obecnie mamy w powiecie o wiele pilniejsze potrzeby do zrealizowania, na których skupiamy się w pierwszej kolejności, jednak nie zmienia to faktu, że mamy na uwadze termin wykonania projektu unijnego, który kończy się w 2023 roku, dlatego też poprosiliśmy Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych o przedłużenie terminu realizacji inwestycji, aby zyskać czas na spokojne i rozważne działania, które pozwolą dokończyć zagospodarowanie terenu PSG w Chorzelach – dowodzi starostwo.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu

Ludziom z PiSu to nie dałbym psa na spacer wyprowadzić. A oni rządzą 38-milionowym krajem….

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 rok temu

Tobie za te bluźnierstwa to powinnien fallus na czole wyrosnąć

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Mieszkaniec

Bluźnierstwa? Nie dość że nieudacznicy, to jeszcze złodzieje.

P.S. Fallus na głowie nie byłby taki głupi może 😁

taaaaa
taaaaa
1 rok temu

Zaoszczędzili 4 mln, a po donosach zapłacili 5 – faktycznie wychodzą na plus.

Mati
Mati
1 rok temu
Reply to  taaaaa

Nie zaoszczędzili, tylko nie wykorzystali pozyskanej przez poprzednika unijnej kasy, która może przepaść.

Adam
Adam
1 rok temu

To ona nie miała się kończyć w Opaleńcu?

Merlin
Merlin
1 rok temu
Reply to  Adam

Zapytaj tego radnego, który zawiesza koalicję a potem odwiesza.

Konował
Konował
1 rok temu

Fajna ta obwodnica taka, trochę jest a trochę nie ma.

Vizir
Vizir
1 rok temu

A kto tak buduje drogi? Gdzie ronda lub wiadukty?Obwodnica przecina dwie drogi krajowe(DK57w dwóch miejscach) i dwie powiatowe. Pobocza już deszcz rozmył. Za rok będzie ponownie do remontu.

Kacper
Kacper
1 rok temu

Fajna ta obwodnica, na pewno warszawiacy będą z niej korzystali jadąc do myszyńca