Powiat Przasnyski zmierza do organizacji przewozów autobusowych do Ciechanowa, Gruduska, Mławy i Ostrołęki

Coraz bardziej konkretyzuje się nadzieja na publiczne przewozy na trasie Przasnysz – Ciechanów oraz Mława – Przasnysz – Ostrołęka. Podczas najbliższej sesji Rady Powiatu Przasnyskiego radni przystąpią do wyrażenia zgody na zawarcie porozumień pomiędzy Powiatem Przasnyskim i powiatami ościennymi, co umożliwi przejęcie przez nasze starostwo organizacji ponadpowiatowego publicznego transportu zbiorowego.

 

Problem, dotyczący komunikacji publicznej w Przasnyszu, obejmuje zwłaszcza ograniczenia w dostępie do sąsiednich miast i powiatów. Prywatni przewoźnicy obsługują wyłącznie połączenia cieszące się największą popularnością, dlatego dojazd do Ciechanowa czy Ostrołęki dla niezmotoryzowanych mieszkańców stanowi poważne wyzwanie. Było to zresztą przedmiotem wielu próśb i petycji.

Już w najbliższą środę, 30 sierpnia 2023 r. powiatowi radni zajmą się rozpatrzeniem i podjęciem szeregu uchwał w sprawie wyrażenia zgód na zawarcie porozumień pomiędzy Powiatem Przasnyskim a Powiatem Makowskim, Ostrołęckim, Miastem Ostrołęka, Powiatem Mławskim i Ciechanowskim w zakresie przejęcia organizacji publicznego transportu zbiorowego, przekraczającego granice powiatu przasnyskiego.

 

Porozumienia obejmują uruchomienie następujących linii:

  • Przasnysz — Ciechanów
  • Przasnysz — Grudusk — Mława
  • Przasnysz — Krasnosielc — Ostrołęka

Nieco wcześniej w związku głosami mieszkańców, dotyczącymi niewystarczającej liczby kursów lub ich brakiem, Powiat Przasnyski skierował do Sejmiku Województwa Mazowieckiego petycję w sprawie utworzenia linii autobusowych. W odpowiedzi Sejmik uznał, że warto wspierać działania związane z przeciwdziałaniem wykluczeniu komunikacyjnemu, uznając petycję za zasadną. Obiecał jednocześnie uwzględnić te uwagi przy zmianie Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Województwa Mazowieckiego.

Mając na uwadze treść przygotowanych na najbliższe posiedzenie projektów uchwał, zapytaliśmy starostę Krzysztofa Bieńkowskiego, czy proponowana zmiana lokalnego prawa oznacza, że Powiat Przasnyski zorganizuje przewozy autobusowe do sąsiednich powiatów, podobnie jak czyni to na naszym terenie?

 

– Wielokrotnie zabiegałem w Urzędzie Marszałkowskim o zorganizowanie dodatkowych linii autobusowych, łączących Przasnysz z Ciechanowem, Mławą i Ostrołęką. Pojawiła się też petycja mieszkańców w tej sprawie. Mimo, że organizacja linii autobusowych, łączących powiaty, leży w gestii samorządu wojewódzkiego, nie możemy pozostać bierni na głosy mieszkańców i potrzebę utworzenia tych połączeń. Nieco wychodząc „przed szereg”, samorząd Powiatu Przasnyskiego planuje wystąpić do Wojewody Mazowieckiego z prośbą o dofinansowanie takich linii. Aby móc to zrobić, potrzebne jest nam porozumienie z ościennymi powiatami. Przy ogromnym finansowym wsparciu rządowym oraz Powiatu Przasnyskiego będzie możliwe utworzenie takich połączeń od nowego roku — przekazał starosta w odpowiedzi.

Warto jednak dodać, że warunkiem uruchomienia kursów będzie wspomniane wyżej wsparcie finansowe.

 

M.Jabłońska

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
27 dni temu

Powiat Przasnyski bierze się za organizację? Niech Sasina poproszą o wsparcie, wtedy sukces będzie murowany.

Szymon
Szymon
27 dni temu

Akurat teraz, przed wyborami się obudzili?

Vic
Vic
27 dni temu

Uwierzę jak zobaczę i pojadę takim kursem i oby nie był to jeden w ciągu dnia.

Stefan
Stefan
26 dni temu

To jakieś jaja, czy ktoś w przasnyszu ma chorobę dwubiegunową ????? Najpierw doprowadzają do ruiny i rozwiązują pks a potem organizują przewozów???? To jakaś plaga, coraz więcej zarażonych w tym mieście, letnie baseny, zimowe lodowiska, kolejna zieleń na rynku, deptak przy cmentarzu 🤨🤨🤨🤨

Mieszkaniec
Mieszkaniec
26 dni temu
Reply to  Stefan

Po zajezdni już powstaje osiedle

Wojak
Wojak
26 dni temu

A tu jak zwykle w komentarzach narzekanie , w domu też tak narzekacie na wszystko