Powiat przasnyski. Wzrasta liczba interwencji związanych z przemocą domową!

Zdaniem psychiatrów strach przed koronawirusem, konieczność izolacji i niepewna przyszłość odbija się na kondycji psychicznej Polaków. W ocenie przasnyskiej prokuratury, zamknięcie osób w domach, zwłaszcza w przypadku nadużywających alkoholu, powoduje liczne napięcia. W ciągu ostatnich dni na terenie naszego powiatu kilkakrotnie miały miejsce przypadki przemocy domowej. Permanentny stres, w którym żyje wielu z nas, może potęgować te zjawiska. Gdzie szukać pomocy?

 

Jak już informowaliśmy na naszym portalu, w czwartek 16 kwietnia o godzinie 13.00 w miejscowości Pęczki Kozłowo w gminie Krasne 37-letni mężczyzna, podczas imprezy domowej zakrapianej alkoholem, pobił swoja 35-letnią żonę, a następnie ranił ją nożem w przedramię. Kobieta, śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, została przetransportowana do szpitala. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Jak poinformował nas prokurator rejonowy Artur Folga, feralnego popołudnia doszło do nieporozumienia pomiędzy małżonkami. Wynikła bójka, a kobieta doznała obrażeń nożem – miała ranę ciętą. Od kobiety przyjęto zawiadomienie, a mężczyźnie przedstawiono zarzuty. Prokuratura prowadzi czynności, dotyczące znęcania się nad kobietą, która zgodnie ze złożonymi zeznaniami, doświadczała jej od lat. W 2018 roku wobec tego sprawcy toczyły się już czynności przygotowawcze, które zakończyły się odmową wszczęcia postępowania, ponieważ pokrzywdzona odmówiła składania zeznań i nie zawiadomiła o przestępstwie.

Zdarzenie z czwartku nakłoniło ją do złożenia obszernych wyjaśnień, dotyczących obecnego i przeszłych zdarzeń, co pozwoliło prokuraturze na postawienie mężczyźnie zarzutu znęcania się i spowodowania w dniu 16 kwietnia obrażeń ciała żony, skutkujących rozstrojem zdrowia poniżej 7 dni. Wobec sprawcy przemocy zastosowano środek zapobiegawczy w postaci nakazu opuszczenia lokalu, zakazu zbliżania się do pokrzywdzonej oraz policyjny dozór.

 

Kolejne przypadki przemocy w rodzinie

W okolicy weekendu doszło do dwóch innych interwencji domowych, związanych z przemocą w rodzinie – jednej w Przasnyszu, drugiej w na terenie gminy Przasnysz. W obydwu przypadkach mężczyźni, będący sprawcami przemocy, byli nietrzeźwi. Funkcjonariusz policji ma prawo do zatrzymania sprawców przemocy w rodzinie, stwarzających bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, w trybie określonym w art. 15. ustawy o policji.

– W takich przypadkach osoby, stosujące przemoc mogą zostać zatrzymane i osadzone w Pomieszczeniu Dla Osób Zatrzymanych w przasnyskiej komendzie. Z reguły sprawcami przemocy są osoby nietrzeźwe, dlatego dalsze czynności z ich udziałem przeprowadzane są dopiero po wytrzeźwieniu. Rozpytywane są także osoby, doświadczające przemocy. Kluczowe znaczenie w takich sprawach ma złożenie zawiadomienia, które skutkuje założeniem niebieskiej karty, będącej standardem postępowania w takich sprawach. Niebieska karta zostaje wysłana do zespołu interdyscyplinarnego, który sprawuje nadzór nad rodziną, doświadczającą przemocy. W jego skład wchodzi m.in. dzielnicowy i pracownik socjalny, a jeśli w rodzinie znajduje się dziecko, w zespole uczestniczy również pedagog szkolny. Nadzór nad taką rodziną polega na regularnych wizytach zespołu, który sprawdza, czy przemoc dalej występuje i stara się pomóc – mówi podkomisarz Paweł Rykowski z KPP w Przasnyszu.

Oczywiście policja każdorazowo reaguje na wszelkie zjawiska  przemocowe w takiej rodzinie, a niebieska karta może trwać przez wiele miesięcy, dopóki negatywne zjawiska nie ustaną.

Pomoc psychologiczna jest dostępna

Warto wiedzieć, że profesjonalna pomoc psychiatryczno-psychologiczna jest, pomimo epidemii, dostępna. Poradnie zdrowia psychicznego nie przestały w Polsce działać, choć ograniczyły lub wyeliminowały możliwość bezpośrednich spotkań. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje porady psychiatryczne czy psychoterapeutyczne udzielone telefonicznie lub też za pomocą komunikatorów.

Wsparcie dla osób, cierpiących na stres z powodu epidemii, świadczy także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Przasnyszu, udzielając nieodpłatnie telefonicznych porad psychologicznych. Z pomocy psychologa mogą skorzystać wszyscy, którzy w sytuacji zagrożenia COVID-19 potrzebują wsparcia. Psycholog pełni dyżur w środę i piątek w godz. 10.00 – 12.00 pod numerem telefonu 29 752 37 39.

 


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments