Powiat przasnyski upamiętnił 70 – lecie śmierci żołnierzy wyklętych w Osyskach.

Dziś mija 70 lat od śmierci żołnierzy wyklętych Narodowego Zjednoczenia Wojskowego z samodzielnego patrolu st. sierż. Ildefonsa Żbikowskiego, pseudonim „Tygrys”, którzy polegli 25 lutego 1950 roku w miejscowości Osyski na terenie parafii Św. Gotarda w powiecie ciechanowskim.

W niedzielę, 23 lutego 2020 roku, już po raz drugi w Pałukach koło Ciechanowa odbyły się uroczystości religijno – patriotyczne upamiętniające żołnierzy wyklętych, na które do sąsiadującego powiatu ciechanowskiego został zaproszony starosta Krzysztof Bieńkowski. W obchodach rocznicy uczestniczyło również wielu mieszkańców powiatu przasnyskiego, oddając tym sposobem hołd żołnierzom poległym w bliskim sąsiedztwie Przasnysza.

Dowodzony przez Żbikowskiego „Tygrysa” patrol był jednym z pododdziałów ugrupowania Mieczysława Dziemieszkiewicza, pseudonim „Rój”- jednego z najsłynniejszych i najbardziej dających się we znaki władzy komunistycznej dowódcy „drugiej konspiracji” na północnym Mazowszu. Zagłada patrolu nastąpiła 25 lutego 1950 roku. Kwaterujący w jednym z gospodarstw w miejscowości Osyski partyzanci – czterej żołnierze podziemia antykomunistycznego, zostali otoczeni przez kilkusetosobową obławę złożoną z funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, milicjantów i żołnierzy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Nie mieli szans. Zginęli podczas próby przebicia się przez pierścień obławy. Okrutne represje spotkały również ukrywającą „Tygrysa” i jego podkomendnych rodzinę Kołakowskich.

Źródło Starostwo Powiatowe w Przasnyszu
Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments