Powiat przasnyski pozwał gminę Chorzele

Starosta Krzysztof Bieńkowski poinformował 24 maja br. podczas sesji Rady Powiatu Przasnyskiego, że gmina Chorzele, na wniosek burmistrz Beaty Szczepankowskiej wycofała się z dofinansowania basenu w Chorzelach. Gmina dementuje, a sprawa ma trafić przed oblicze sądu.

 

W 2019 r. gmina Chorzele, na podstawie zawartych porozumień, przekazała do Starostwa Powiatowego w Przasnyszu pomoc finansową w kwocie 511 387,20 zł, w 100% przeznaczoną na utrzymanie basenu w Chorzelach oraz dotację w kwocie 142 203,00 zł, na utrzymanie hali sportowej. To jednak przeszłość, ponieważ podczas ostatniej powiatowej sesji starosta Krzysztof Bieńkowski zrelacjonował, że gmina wycofała się z wcześniej zawartego przymierza.

– Przypomnę, że gmina Chorzele w 2020 r. wycofała się ze współfinansowania z powiatem basenu. Chodzi o rozsądną kwotę 30 tys. zł, którą proponowaliśmy. Zgłosiliśmy sprawę do sądu, w związku z niedotrzymaniem wcześniejszych porozumień. Przede wszystkim jest to jednak uderzenie w dobrą współpracę dla dobra mieszkańców – skomentował włodarz.

 

Gmina Chorzele w krótkiej informacji, przesłanej w odpowiedzi na nasze pytania, zdecydowanie i stanowczo zaprzeczyła słowom Krzysztofa Bieńkowskiego i poinformowała, że nie wycofała się z finansowania funkcjonowania basenu, na co ma dowody w postaci stosownych dokumentów i uchwał Rady Miejskiej opiewających na: 30 tys. zł w 2020 r., kiedy basen był czasowo zamknięty, i 185 tys. zł w 2021 r. Gmina dowodzi, że powiat odmówił przyjęcia tych pieniędzy.

 

Konieczna podwyżka cen biletów

Jak wyjaśnił Krzysztof Bieńkowski, starostwo poszukuje możliwości sfinansowania funkcjonowania basenu. Ponieważ basen przynosi straty, konieczna będzie „zmiana w cenniku” oraz poszukiwanie innych rozwiązań, zmierzających do utrzymania obiektu i pokrycia jego kosztów.

Przypomnijmy, że jeszcze w przedpandemicznym 2019 r. całkowity koszt funkcjonowania obiektu w Chorzelach wyniósł 1 193 701 zł (wydatki poniesione przez operatora). Dochody, na podstawie umów z gminami, w 2019 r. przyniosły kwotę 559 411 zł, na którą składały się gminy: Chorzele, Jednorożec oraz Krzynowłoga Mała, prowadzące lekcje pływania dla swoich uczniów. Do tego dochodziły dość skromne wpływy ze sprzedaży biletów i najmu powierzchni.

Rok 2020, w związku z wielomiesięcznym zamknięciem basenu na skutek decyzji rządu, wyglądał jeszcze gorzej. 2021 r. również rysuje się w ciemnych barwach. Kończy się okres trwałości projektu, dlatego, aby ciąć koszty, powiat planuje zarządzać obiektem bez udziału operatora zewnętrznego. Jak przekazał starosta, zadanie to zostanie powierzone Zespołowi Szkół Powiatowych w Chorzelach.

Dobra wiadomość jest taka, że koszty funkcjonowania powiatowej pływalni w Chorzelach nieco ograniczy przyłączenie obiektu do sieci gazowej, co właśnie następuje.

Do tematu pozwu sądowego wrócimy.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
guest
20 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
1 rok temu

Ciągle kłopoty, czego się nie dotkną to problem. Oddajcie władzę poprzednikom. Skończą się problemy. To jest śmieszne co ono teraz wyprawiają. Nic im się nie spina, nic nie wychodzi.

Iwona2
Iwona2
1 rok temu
Reply to  Anna

I tu się z Panią nie zgodzę, ponieważ wychodzi. Jak najbardziej wychodzi. Dorabianie siebie i zatrudnianie znajomych

Kaszak
Kaszak
1 rok temu
Reply to  Iwona2

No tak bo PSL to nie zatrudniał swoich, zawsze było wiadomo że nawet stażyści byli z pslu czyjeś córki wnuczki i tak dalej, zatrudniane po znajomościach, ja tu mogę z ostatnich 15 lat wypisać kto był czyim ziomkiem, działaczy znaczy

allon
allon
1 rok temu
Reply to  Anna

Wszystko tylko nie poprzednicy co nabrali kredytów a inni muszą spłacać. Zdala od tamtej władzy,bo było by jeszcze gorzej

Rob
Rob
1 rok temu
Reply to  allon

W następnych wyborach startój bo widzę że masz niebywałe doświadczenie w zarządzaniu😂😂😂

Kaszak
Kaszak
1 rok temu
Reply to  Rob

A ty w ortografii

Rob
Rob
1 rok temu
Reply to  Kaszak

Ty w ortografii też nie jesteś najlepszy🤣

Paweł
Paweł
1 rok temu

To już jest żenujące co wyprawia Bieńkowski. On na prawdę chce iść do sądu? Kolejna kompromitacja tej władzy, nie radzą sobie z niczym i szukają winnych ale nie u siebie tylko na zewnątrz. Typowe zachowanie pisowskiej hołoty.

Last edited 1 rok temu by Paweł
allon
allon
1 rok temu
Reply to  Paweł

a może. PSL-owskiej,która nie może do tej pory znieść porażki

Rob
Rob
1 rok temu
Reply to  allon

Szkoda że covid uszkodził ci mózg 😂😂😂

Andrzej
Andrzej
1 rok temu

Powiat pozywa jedna z gmin. Wcześniej jakieś pisma ma własny powiat zwane przez wielu donosami, patroci na pokaz, nie nadają się, co krok to kompromitacja i pośmiewisko

Wiola
Wiola
1 rok temu

Pan starosta ma takich doradców

allon
allon
1 rok temu
Reply to  Wiola

Poprzednik miał lepszych ci za niego pisali

Wiola
Wiola
1 rok temu

Jakie długi zostawili poprzednicy w powiecie najpierw sprawdź wiarygodność potem pisz Poprzednicy to zostawili kupę załatwianych wniosków I tylko brać kasę I realizować

Kaszak
Kaszak
1 rok temu
Reply to  Wiola

Idź idź już nie wyjmuj tej wazeliny bo żałośni jesteście czytać się tego nie chce no bo ciągle to samo pod każdym artykułem na temat szczepankowskich

obywatel
obywatel
1 rok temu

PSL-owskie świnie!!!

Rob
Rob
1 rok temu
Reply to  obywatel

Pisowska kultura 😂😂😂

Danuta
Danuta
1 rok temu
Reply to  obywatel

Idiota to za mało powiedziane…

Kaszak
Kaszak
1 rok temu
Reply to  Danuta

Zamknij się durna bano w końcu i odejdź na emeryture

Danuta
Danuta
1 rok temu
Reply to  Kaszak

Nie wchodzę dla zasady w dyskusję z idiotami Kaszak,bo najpierw sprowadzisz mnie do swojego poziomu( sto metrów mułu)a następnie pokonasz mnie doświadczeniem…więc daruj sobie te obelgi,ponieważ nie robią na mnie wrażenia…zamiast pisać idiotyzmy wybierz się do sklepu,bo niedługo go zamkną i kup za 500+ parę flaszek, wypij i znowu będziesz żył w świecie marzeń przez parę godzin..