Powiat przasnyski pozwał aktywistów LGBT, będących autorami Atlasu Nienawiści

Dziś przed Sądem Okręgowym w Ostrołęce odbyła się pierwsza rozprawa wytoczona z powództwa władz powiatu przasnyskiego czwórce autorów internetowego Atlasu Nienawiści. Oznaczono w nim samorządy, które przyjęły tzw. uchwałę przeciw “ideologii LGBT” lub Samorządową Kartę Praw Rodzin. Powiat przasnyski, wspierany przez Instytut Ordo Iuris, domaga się m.in. przeprosin przed Parlamentem Europejskim.

 

Wśród samorządów urażonych umieszczeniem ich w Atlasie Nienawiści jest powiat przasnyski, który znalazł się na tzw. mapie dyskryminacji poprzez uchwalenie Samorządowej Karty Praw Rodzin, za której opracowaniem stała Fundacja Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, zaliczająca się do grup interesu artykułujących postulaty Kościoła katolickiego.

Samorządowe Karty Praw Rodzin przyjęło także miasto Przasnysz oraz gmina Krzynowłoga Mała, za co również wylądowały w Atlasie Nienawiści, ale zarówno burmistrz Łukasz Chrostowski, jak i wójt Jerzy Humięcki na ścieżkę sądową nie wkroczyli.

 

Zespół Atlasu Nienawiści to cztery osoby – Kuba Gawron, Kamil Maczuga, Paulina Pająk i Paweł Preneta. Skrzyknęli się przez Internet, by wspólnie monitorować działania lokalnych władz masowo przyjmujących uchwały uderzające – ich zdaniem – w społeczność LGBT w Polsce.

W sumie w Atlasie znalazło się blisko 100 polskich samorządów. W imieniu sześciu z nich pozwy przygotował Instytut Ordo Iuris. Jego prawnicy podnoszą, że Samorządowa Karta Praw Rodzin nie odnosi się do kwestii skłonności seksualnych, jak również nie narusza zasady równego traktowania żadnej grupy, a przedstawienie w Atlasie stanowi „naruszenie ich dóbr osobistych i podważanie zaufania niezbędnego do prawidłowego wykonywania zadań samorządu”.

Jak argumentuje Ordo Iuris, neutralna Karta została uznana za element politycznych zmagań z programem warszawskiej „deklaracji LGBT”.

 

Umieszczenie powiatu w Atlasie Nienawiści narusza dobre imię samorządu?

Wśród urażonych samorządowców, domagających się przeprosin jest starosta przasnyski Krzysztof Bieńkowski. Jego zdaniem umieszczenie w Atlasie naszego powiatu naruszyło jego dobre imię i reputację.

– Określanie samorządu, czy naszego powiatu, naszych mieszkańców jako pełnych nienawiści to skandal niebywały, dlatego będziemy się oczywiście domagali przeprosin. Słowo „przepraszam” w naszej kulturze obowiązuje. Sądzę, że ta osoba i te organizacje, które nas szkalowały nie będą się wzbraniały, by powiedzieć to słowo. Wpisanie naszego powiatu do Atlasu Nienawiści, czy Stref wolnych od LGBT to zupełnie nieporozumienie, które będziemy się starali wyjaśnić również na drodze prawnej, bo takie są czasy, że ktoś sam się nie zreflektuje, aby nas przeprosić – mówił Krzysztof Bieńkowski podczas briefingu prasowego Ordo Iuris zorganizowanego w odpowiedzi na publikację Atlasu w marcu ubiegłego roku.

Wśród samorządów, które sądownie będą domagać się zadośćuczynienia za umieszczenie w Atlasie jest powiat przasnyski, tatrzański, opoczyński, przysuski i tarnowski oraz jedna z gmin.

Jak czytamy na stronie Kampanii Przeciw Homofobii, włodarze żądają od zespołu Atlasu opublikowania przeprosin na ich stronie, odczytania przeprosin pod budynkiem Parlamentu Europejskiego w Brukseli, odczytania przeprosin w wynajętej na koszt aktywistów sali konferencyjnej Polskiej Agencji Prasowej oraz po 20.000 zł zadośćuczynienia na każdą z pięciu lokalnych organizacji.

KPH informuje, że łączny koszt żądań, na który poza 100.000 zł na organizacje społeczne, składa się 40.000 zł na wyjazd 5 osób do Brukseli oraz 25.000 zł na wynajem sali konferencyjnej PAP, wyniesie 165.000 zł. Zespół Atlasu spodziewa się jeszcze jednego pozwu od gminy. Wówczas wysokość żądań wzrośnie do około 200.000 zł.

 

Pierwsza z rozpraw już za nami

Pierwsza z cyklu rozpraw toczyła się dziś przed Sądem Okręgowym w Ostrołęce. Relacje z rozprawy zamieściły w swoich mediach społecznościowych zarówno Ordo Iuris, jak i Kampania Przeciw Homofobii.

W relacji Ordo Iuris czytamy, że wicestarosta przasnyski reprezentujący powiat, przekazał, że 7 dni przed podjęciem uchwały radni otrzymali informacje i przeprowadzono dyskusję. Uchwała została podjęta jednogłośnie, a w Samorządowej Karcie Praw rodzin znalazły się wartości konstytucyjne. Jak tłumaczył wicestarosta, nie było przypadków dyskryminacji z powodu przyjętej uchwały.

– Twórca Atlasu pytał nas tylko o prawne aspekty uchwały. Nie kontaktował się z nami, nie informował nas o swoich wątpliwościach, tylko umieścił nas w Atlasie Nienawiści. Przyjęliśmy Kartę Seniora. Czy to oznacza, że nienawidzimy ludzi młodych? – pytał wicestarosta Waldemar Trochimiuk, cytowany przez Ordo Iuris.

Prowadząca sprawę sędzia Grażyna Szymańska-Pasek szczegółowo dopytywała władze powiatu przasnyskiego o powód przyjęcia uchwały. Przypominała, że istnieją konstytucyjne gwarancje ochrony rodziny, a także odpowiednie przepisy prawa oświatowego chroniące dzieci i młodzież. Wicestarosta podkreślał, że uchwała nie została podjęta w celu dyskryminacji jakiejś grupy społecznej, ale jako podkreślenie wartości konstytucyjnych. Nie ma w niej żadnego przepisu, który by namawiał do nienawiści.

Z relacji KPH wynika z kolei, że pytano władze starostwa o to, co poza uchwaleniem Karty zrobili dla rodzin. Sąd pytał również o fragment uchwały, mówiący o tym, że konieczne jest zadbanie o to, żeby nie było prawnej dyskryminacji małżeństwa. W wyniku niejasnych tłumaczeń sąd chciał wiedzieć: „Kiedy i gdzie i w jakiej sytuacji dochodziło do prawnej dyskryminacji małżeństw w powiecie przasnyskim?”. Z odpowiedzi wynikało, że nikt nie jest dyskryminowany.

 

Karta wyklucza i dyskryminuje?

Głos zabrała także Paulina Pająk, jedna z twórczyń Atlasu Nienawiści, która wspomniała, że czytała artykuł Prezesa Zarządu i współzałożyciela Ordo Iuris mówiący o tym, że Karta Praw Rodzin ma powstrzymać pochód „dyktatury LGBT”. Wiadomo więc, co było zamysłem Karty i że jest uchwałą dyskryminującą.

– Według nich jesteśmy więc wrogami. Ta Karta wyklucza i dyskryminuje – mówiła współautorka Atlasu.

Prawnik Ordo Iuris zapytał jednego z pozwanych, czy zapisy SKPR można odebrać jako formę nienawiści? Paweł Preneta, współtwórca Atlasu Nienawiści odparł, że dyskryminacja jest formą nienawiści.

Podczas rozprawy wypowiedział się także Kuba Gawron, który wskazał, że nie potrzebuje zgody na publikowanie publicznych dokumentów; korzysta z przewidzianej konstytucją wolności słowa.

– Pamiętamy z podręczników historii, że mowa nienawiści poprzedzała prawne wykluczenie określonych grup społecznych. Tak było w III Rzeszy, Jugosławii i Rwandzie – mówił Kuba Gawron, zwracając się do przasnyskich samorządowców.

– Jakim prawem przyznajecie sobie prawo do spychania osób LGBTQ do statusu drugiej kategorii? Dlatego, że tak mówi wasz kościół i partia? – pytał pozwany.

Ostatecznie sąd zarządził odroczenie rozprawy do 8 października.

 

Dzisiejszy proces w Ostrołęce szczegółowo zrelacjonował również portal OKO.PRESS.

https://oko.press/nie-jestesmy-idiotami-wiemy-o-co-chodzi-ordo-iuris/

 

W artykule występuje zbieżność nazwisk. Pani Paulina Pająk, aktywistka i jedna z współtwórców „Atlasu nienawiści”, pochodzi spoza naszego powiatu.

 

M. Jabłońska

 

Sprawdź również
guest
28 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 miesięcy temu

Starosto, mieszkańcy tego pięknego Powiatu nie są pełni nienawiści. To w zdecydowanej większości ludzie tolerancyjni i pogodni.

To Ty Starosto i Twoja partia nienawidzicie ludzi. Jakakolwiek odmienność Was bardzo boli. Umiecie tylko dzielić i skłócać. Nic więcej. Bo poz tym jesteście bandą nieudaczników i złodziei.

Zajmij się więc zarządzaniem tym Powiatem, a nie głupotami. Bo sukcesów na Twoim koncie jakoś nie widać. Kończysz inwestycje poprzednika, a sam nawet głupich trzech sadzawek nie możesz ogarnąć. Wiesz doskonale, że to Twoja pierwsza i ostatnia kadencja. Ludzie po raz drugi nabrać się nie dadzą.

Borys
Borys
11 miesięcy temu

Nie życzę sobie abyś wypowiadał się w imieniu moim i mieszkańców
jeśli chcesz sobie popajacować to do cyrku!!

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 miesięcy temu
Reply to  Borys

Czy ja wypowiedziałem się w czyimkolwiek imieniu? Czytanie ze zrozumieniem kolegę przerasta?

Janusz-z-polsatu
Janusz-z-polsatu
11 miesięcy temu

Najlepsza wypowiedz wicestarosty. Przez 12 lat zmieniłem rzeczywistość hahahahahaha. Mieszkańcy Zawodzia czy wy na serio nie znacie konstytucji jak mówił wicestarosta?

michał
michał
11 miesięcy temu

Faktycznie zmieniał poglądy od SLD, PO po PiS. Jeszcze go nie było w Samoobronie!

Paweł
Paweł
11 miesięcy temu

Starosta stchórzył i posłał na rzeź swojego zastępcę. I taki ktoś jest starostą? Żałosne.

Anna
Anna
11 miesięcy temu
Reply to  Paweł

Też uważam ze trochimiuk powinien być starosta. On przynajmniej decyzje podejmuje

Elvis
Elvis
11 miesięcy temu
Reply to  Paweł

Chciałem się dostać do starosty w sprawie jednej decyzji i dowiedziałem się, że jest na wywczasie.

kasia
kasia
11 miesięcy temu
Reply to  Elvis

Ma prawo do wypoczynku jak każda osoba pracująca

Elvis
Elvis
11 miesięcy temu

Pomijając politykę: jakby mnie ktoś zamieścił w jakimś atlasie nienawiści na podstawie tego ze popieram małżeństwo kobieta i mężczyzna to też bym założył sprawe, bo jaka to jest nienawiść? Gdzie? Niech sobie tam robią co chcą i z kim chcą, ale niech się ludzi nie czepiają i nie próbują wmówić że tak to powinno wyglądać. Są inni, niezdolni do rozmnażania – czyli nie jest to zgodne z naturą. Kochają się to ok, niech się kochają ale niech się nie doszukują nienawisci tam gdzie jej nie ma. Nienawiść to była w czasach drugiej wojny światowej gdzie do gazu szli ludzie inni,… Czytaj więcej »

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 miesięcy temu
Reply to  Elvis

Poczytaj, co te oszołomy z Ordo Iuris wygadują i wypisują. To nie są poglądy normalne w trzeciej dekadzie dwudziestego wieku.

Przestańmy już innym zaglądać pod kołdrę. To naprawdę proste. Niech każdy pilnuje siebie.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 miesięcy temu
Reply to  Elvis

Aha, jeszcze jedna sprawa. Część małżeństw jest, jak to ładnie nazwałeś, niezdolna do rozmnażania. Takie czasy. Z pomocą przychodzi czasami in vitro. Ale zdaniem Ordo Iuris in vitro powinno być zakazane. Tak samo jak antykoncepcja i edukacja seksualna. Zatem skoro tych oszołomów bronisz, to od dziś seksik tylko bez gumki.

Katie
Katie
11 miesięcy temu

Gdyby powiat przyjął kartę lgbt to wszystko byłoby w porządku, żaden polak by nie umieścił powiatu w Atlasie Wypaczenia bo taki nie istnieje.
Tak naprawdę osoby lgbt same szukają dziury w całym i same się dyskryminują.
Zalegalizować związek partnerski żeby mogli po sobie dziedziczyć i po sprawie.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 miesięcy temu
Reply to  Katie

Ordo Iuris to je jest organizacja promująca tradycyjny model rodziny. To psychopaci piętnujący jakąkolwiek odmienność. To jest chore. Zobacz, ile dzieci odbiera sobie w Polsce życie dlatego, że są prześladowani za bycie innym. Pamiętasz, co ta krowa Pawłowicz wypisywała na temat osmiolatka? To jest działanie członka partii, która niby jest katolicka?

Jędrek
Jędrek
11 miesięcy temu

Żałosne, niemerytoryczne, emocjonalne pierdololo. 😄 Nienawiść do katolicyzmu aż kipi. Ciekawy przypadek dla psychiatrii. Napisz jeszcze sto głupot, a racja będzie twojsza.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 miesięcy temu
Reply to  Jędrek

Nienawiść do katolicyzmu? Chyba chora jesteś. Nic do katolików absolutnie nie mam. Tylko niech facet w sukience nie tlumaczy mi, jak mam żyć. Bo to nie jest jego rola.

Mati
Mati
11 miesięcy temu

Mnie zastanawia jedno. Środowiska LGBT, których jest w społeczeństwie maksymalnie kilka procent, sprzeciwiają się (przy olbrzymim politycznym i medialnym wsparciu) dyskryminacji i nienawiści. Kiedy dyskryminacja w dużo gorszy sposób ma dotknąć niezaszczepionych (czyli ok. połowy społeczeństwa) prawie nikt się za nimi nie ujmuje – politycy i media klaszczą. Słowem – dyskryminacja jest raz dobra, a raz zła. To rozdwojenie jaźni. Moim zdaniem segregacja i nienawiść jest niedopuszczalna w każdym przypadku, bo kopie doły i podziały między ludźmi. Politykom właśnie o to chodzi: skłóconym narodem, w którym szczuje się jednych na drugich, łatwiej rządzić. Nie potrzeba wprowadzać totalitaryzmu – sami go… Czytaj więcej »

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 miesięcy temu
Reply to  Mati

Dyskryminacja niezaszczepionych? Na 7200 osób hospitalizowanych obecnie na covid raptem 11 jest zaszczepionych. Więc jaka tu dyskryminacja? To walka z ciemnogrodem jest.

Mati
Mati
11 miesięcy temu

Tak, tak, statystyki podawane przez polityków są niezwykle wiarygodne. Tak było np. w przypadku wszczepienia lekarzy. Według Ministerstwa Zdrowia miało być ich ponad 90%. Naczelna Rada Lekarska, dementowała w oficjalnym stanowisku, że jest ich kilkadziesiąt procent mniej. Obecnie mamy ponad 100 tys. aktywnych przypadków (a więc osób przebywających w izolacji lub w szpitalach). Przy minimalnej liczbie nowych zakażeń jest to matematycznie niemożliwe. Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało na liczne zapytania i wątpliwości w tej sprawie. W pierwszych dniach lipca przestało publikować liczbę aktywnych przypadków. Czas się obudzić i przestać wierzyć w medialną papkę.

Szymon
Szymon
11 miesięcy temu

***** ***

Pawel
Pawel
11 miesięcy temu

Brawo władze powiatu, trzeba tę neomarksistowskie lgbtrtvagd gonić, paradują przebierancy po ulicach, wchodzą do szkół – popieram ten pozew, trzeba sie bronic.

Z kolei współpraca w tym zakresie z Ordo Iuris, batem na lewactwo, utwierdza mnie w przekonaniu, ze moja comiesieczna darowizna na rzecz Ordo Iuris powinna zostac ponownie zwiekszona, robią super robotę. Wystarczy zobaczyć reakcje lewactwa na samą nazwę Ordo Iuris.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 miesięcy temu
Reply to  Pawel

Jesteś taki kozak to idź i wykrzycz to rodzicom dzieciaków, którzy popełnili samobójstwo z powodu dyskryminacji. A takich przypadków w Polsce są dziesiątki. No śmiało. Dasz radę.

Pawel
Pawel
11 miesięcy temu

Każde dziecko potrzebuje opieki dorosłych i szerzej opieki społeczeństwa. Dotyczy to również dzieci zagubionych czy przeżywających kryzys tożsamosci w okresie dojrzewania. Musimy też bronić dzieci przed atakami na nie, takimi np. jak ten: https: //www .youtube. com/watch?v=rXwOA2zqkig Przypominam że ten agresywny przebieraniec jest zapraszany do mediów itd. – również przed tym trzeba sie bronic. Ordo Iuris podejmuje wiele działan w celu ochrony rodziny i praw rodziny, prawa rodziców do wychowania dzieci, do ochrony przed sytuacjami gdzie jakis przebieraniec wchodzi do szkoły i ma zajęcia z dziecmi. M.in. dlatego od lat ich wspieram finansowo. Co do wyykrzykiwania czegoś, to zapewniam że… Czytaj więcej »

Beata
Beata
11 miesięcy temu
Reply to  Pawel

Paweł, padłeś ofiarą manipulacji.

Paweł
Paweł
11 miesięcy temu
Reply to  Beata

Jestem zaniepokojony że padłem ofiarą manipulacji. czy mozesz mi pomoc zrozumiec kto mnie zmanipulował i na czym dokładnie ta manipulacja polegała?

Krzysztof
Krzysztof
11 miesięcy temu

Skoro widziałeś a nie reagowałeś to jesteś ….

Krzysztof
Krzysztof
11 miesięcy temu

Nie mieszkam już w Przasnyszu od wielu lat, ale popieram akcję Starosty. Pozdrawiam.

michał
michał
11 miesięcy temu

Tak jest jak zieje się nienawiścią i chce przypodobać pisowskim kacykom z Nowogodzkiej. Młodzi zrobili co do nich należało ukazując pisowską obłudę!