Powiat Przasnyski najbardziej przyjazny wsi w całym województwie mazowieckim
Powiat Przasnyski został wskazany przez Urząd Marszałkowski WM
oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jako samorząd najbardziej przyjazny
wsi w całym województwie mazowieckim
7 listopada b.r. podczas VII Kongresu Rozwoju Obszarów Wiejskich starosta przasnyski Zenon Szczepankowski odebrał z rak marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika i członka zarządu województwa Janiny Ewy Orzełowskiej nagrodę za zajęcie I miejsca w konkursie „Przyjazna Wieś 2013”.
Najwięcej punktów zebrał projekt powiatu przasnyskiego „Poprawa infrastruktury technicznej terenów inwestycyjnych w Przasnyskiej Strefie Gospodarczej”. Powiat przasnyski w sposób szczególny skierował swój wysiłek na poprawę infrastruktury na terenach wiejskich czyniąc je wygodne do zamieszkania i perspektywiczne rozwojowo. Utworzenie strefy gospodarczej daje szansę na zmniejszenie jawnego i ukrytego bezrobocia na wsi. Dzięki powstającym miejscom pracy jest szansa na utrzymanie, w naszym rolniczym powiecie, mieszkańców i powstrzymanie migracji do wielkich miast. Temu celowi służy też ogromny wysiłek powiatu nad przebudową dróg powiatowych, które w większości przebiegają przez centra naszych miast i wiosek.
W dotychczasowych edycjach konkursu „Przyjazna Wieś” laureatami zostawały wyłącznie samorządy gminne. Po raz pierwszy laureatem został samorząd powiatowy. Powiat przasnyski będzie w tym zakresie przedstawiony jako reprezentant Mazowsza w konkurencji ogólnopolskiej.
Nagrodzonymi laureatami Konkursu „Przyjazna Wieś 2013” w kategorii infrastruktura techniczna zostali:
I miejsce – powiat przasnyski – 87,00 pkt.
II miejsce – gmina Stoczek – 65,75 pkt.
III miejsce – gmina Kałuszyn – 64,00 pkt.
Starosta przasnyski Zenon Szczepankowski tak skomentował otrzymaną przez powiat nagrodę:
„Polska wieś ulega bardzo szybkim przeobrażeniom. Od kiedy rolnictwo uzyskało szeroki dostęp do wydajnych maszyn i nowoczesnych technologii radykalnie zmniejszyło się zapotrzebowanie na ręce do pracy. Osoby, dla których zabrakło miejsc pracy na wsi i pobliskich małych miastach migrują za pracą do wielkich miast. Tam też jest bardzo trudno, ale prawdopodobieństwo znalezienia pracy jest większe. Nie jest to korzystny proces ani dla rodzin, ani dla rolniczych samorządów, ani też dla wielkich miast, w których powstają swoiste slumsy z nabrzmiałymi problemami społecznymi. Powiat przasnyski wytyczył prekursorską drogę przeciwdziałania temu procesowi budując najwięcej w Polsce infrastruktury technicznej per capita. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że dobre drogi to np. większa rentowność mleczarni, która optymalniej może wykorzystać swoje środki transportowe, a za tym i większe ceny mleka; że koszty działalności każdego przedsiębiorcy w stworzonej przez powiat strefie gospodarczej są mniejsze niż poza strefą, a za tym tu możliwe są wyższe płace i większa konkurencyjność. Dostrzeżenie tego kierunku w zarządzaniu powiatem przasnyskim przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Urząd Marszałkowski jest dla nas nobilitujące, ale dla województwa i kraju ma też znaczenie jako przykład do upowszechniania. Taka też jest idea tej nagrody”.
Sławomir Czaplicki
Kierownik
Referatu Rozwoju Gospodarczego,
Promocji i Rynku Pracy
Rzecznik Prasowy