Powiat przasnyski. Kolejne osoby straciły pieniądze opłacając „zakupy znajomych”

Kolejne dwie osoby dały się zwieść namowom oszustów przekazując im wygenerowane kody. – Pamiętajmy, że nie należy nikomu udostępniać danych do kont bankowych, jak też przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych – apeluje policja.

 

W ostatnich dniach przasnyscy policjanci zostali powiadomieni o kolejnych dwóch oszustwach za pomocą popularnego komunikatora społecznościowego.

– Mieszkanka gminy Przasnysz złożyła zawiadomienie, że nieznany sprawca przełamał zabezpieczenia na jej koncie i rozesłał do 30 osób prośbę o opłacenie zakupów. Mieszkaniec Ciechanowa stracił 500 złotych – informuje Ilona Cichocka z Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu.

W drugim, podobnym zdarzeniu pieniądze straciła mieszkanka Przasnysza – 208 zł.

– W obu przypadkach sposób działania sprawców był taki sam. Przełamując elektroniczne zabezpieczenia do komunikatora, w imieniu znajomych wysyłali wiadomości do pokrzywdzonych informując, iż pilnie potrzebują finansowego wsparcia. Proponowali też łatwy sposób przelania gotówki poprzez wygenerowanie numeru kodu w systemie płatności elektronicznej. Przekazany kod wystarczył, by sprawca mógł natychmiast wypłacić pieniądze – informuje Ilona Cichocka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu.

 

Pokrzywdzeni stracili łącznie 708 złotych. Gdy zrozumieli, że padli ofiarą oszustów sprawę zgłosili organom ścigania. Teraz sprawców szukają policjanci oraz apelują o rozwagę. Oszuści działają na terenie całego kraju licząc na szybki zysk. W takiej sytuacji nie działajmy w emocjach i nie ulegajmy presji rzekomych bliskich.

– Aby nie paść ofiarą oszustów radzimy weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomości z prośbą o pożyczkę. Z reguły oszuści wyłudzający kod  nie wiedzą nic o osobach, pod które się podszywają, albo tylko tyle, ile wyczytały z ich przechwyconego konta. Jeśli mamy wątpliwości co do rzekomego bliskiego, najlepiej po prostu do niego zadzwonić – komentuje rzeczniczka.

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments