Powiat przasnyski dofinansuje największe imprezy kulturalne, sportowe i edukacyjne w 2019 roku.

Tysiące uczestników weźmie udział w wydarzeniach, których wartość realizacji wyniesie blisko 220 tysięcy złotych. Część uchwalonych w budżecie środków pozostała jeszcze do rozdysponowania w kolejnej edycji tegorocznego konkursu lub w postaci tzw. małych grantów.

Pierwszy ogłoszony w tym roku otwarty konkurs ofert na zadania publiczne Powiatu Przasnyskiego z zakresu kultury fizycznej i sportu w formie powierzenia, z zakresu upowszechniania kultury fizycznej i sportu, w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego oraz w obszarze edukacji publicznej w formie wsparcia został już rozstrzygnięty. Komisja Konkursowa oraz Zarząd Powiatu zgodnie wybrali najlepsze oferty sportowe, kulturalne i edukacyjne dla mieszkańców naszego powiatu.

I tak, jak corocznie, wsparcie otrzymał Powiatowy Szkolny Związek Sportowy, który realizuje program Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej we wszystkich szkołach na terenie powiatu przasnyskiego. W roku 2019 wsparcie to zostało zwiększone do 35.000 złotych. Dodatkowo Zarząd Powiatu Przasnyskiego dofinansuje uczniów, którzy zakwalifikują się do finałów wojewódzkich.

Turnieje i imprezy sportowe, które otrzymały wsparcie Powiatu Przasnyskiego to: „2. Otwarte Mistrzostwa Jednorożca w Tenisie Stołowym i Badmintonie SEMIRACKETLON JEDNOROŻEC OPEN 2019” realizowane przez BadKurp z Jednorożca, „Przasnyskie Spotkania Lotnicze 2019” organizowane przez Aeroklub Północnego Mazowsza, „Zabiegany Brzdąc” Stowarzyszenia „Jednorożec robi co może” oraz dwa ogólnodostępne turnieje piłki nożnej i siatkowej organizowane z inicjatywy Gminnego Klubu Sportowego „Krzyniak”. Ich łączna wartość to ponad 60.000 złotych.

W obszarze edukacji publicznej Zarząd Powiatu postanowił wesprzeć imprezę kierowaną do najmłodszych mieszkańców powiatu przasnyskiego. 1 czerwca na podprzasnyskim lotnisku odbędzie się impreza o nazwie „Dzień Dziecka Skrzydlaty Przasnysz – edukacja poprzez lotnictwo, konferencje-szkolenie”. Towarzyszyć jej będą pokazy samolotów i szybowców, skoki spadochronowe i mnóstwo konkursów z nagrodami.

Wsparcie otrzymał też Polski Czerwony Krzyż – Odział Rejonowy w Przasnyszu na „Promowanie zasad zdrowego stylu życia wśród mieszkańców powiatu przasnyskiego”. Konkursy plastyczne, konkursy wiedzy i nagrody to tylko część atrakcji, które przygotował przasnyski PCK. Wartość realizacji tych zadań to ponad 15.000 złotych.

Najwięcej wydarzeń w tym roku dofinansowanych zostanie z puli środków przeznaczonych na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego. Trzy dotacje trafią do Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej. I tak Stowarzyszenie planuje zrealizować na deskach przasnyskiego MDK-u spektakl pn. „Fascynująca opowieść – synteza twórczości A. Mickiewicza i S. Moniuszki w widowisku scenicznym”. W związku z przypadającą w tym roku 30. rocznicą częściowo wolnych wyborów w Polsce oraz zachodzącymi wówczas przemianami gospodarczymi powiat wsparł inicjatywę „Wybicia medalu pamiątkowego z okazji 30-lecia wyborów parlamentarnych 04.06.1989 r.” TPZP otrzymało też wsparcie na festiwal światła „Stanisław Ostoja-Kotkowski – wirtuoz gry światłem i dźwiękiem – widowisko laserowe”.

Zarząd Powiatu Przasnyskiego zauważył również aktywność stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Chorzel i wsparł finansowo dwa zadania: „VII Rajd Pieszy „Śladami Robespierre’a z Dąbrówki” oraz „Renowacja muralu poświęconego żołnierzom Brygady Syberyjskiej w Chorzelach”. Zawiązane niedawno Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Krzynowłoga Mała zorganizuje „Festiwal musztry paradnej orkiestr dętych”, natomiast już 27 kwietnia w Zajeździe Sebory z inicjatywy Auto Moto Klubu „Rzemieślnik” dla wszystkich miłośników dobrej muzyki wystąpi zespół Golden Life. Koncert połączony jest z otwarciem sezonu motocyklowego. Łączna wartość imprez kulturalnych dofinansowanych z budżetu Powiatu Przasnyskiego wyniesie ponad 100 tysięcy złotych.

Tak wygląda sytuacja na koniec I kwartału. Pula dostępnych środków jest jednak wciąż do dyspozycji stowarzyszeń planujących zrealizować inicjatywy dla mieszkańców powiatu przasnyskiego. Najciekawsze z pewnością zostaną przez Zarząd Powiatu zauważone i docenione.


Źródło Starostwo Powiatowe w Przasnyszu
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments