Powiat pokryje stratę szpitala w Przasnyszu. Co z pracownią rezonansu?

Samodzielny Publiczny Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przasnyszu za rok 2020 wykazał stratę netto w wysokości 1 331.454 zł. Rada Powiatu Przasnyskiego wyraziła zgodę na pokrycie starty placówki. Przy okazji wynikła kwestia pracowni rezonansu magnetycznego, która została otwarta z wielką pompą w styczniu 2020 r., ale do dziś działa jedynie w szczątkowym zakresie.

 

 

Podczas sesji Rady Powiatu radni jednogłośnie wyrazili zgodę na pokrycie straty szpitala. W związku z uchwałą wyrażającą zgodę na takie działanie, radny Dariusz Wilga chciał wiedzieć, na jakim etapie jest procedura zawarcia umowy na NFZ  na badania rezonansem magnetycznym dla pacjentów ambulatoryjnych.

 

Przypomnijmy, że pracownia rezonansu magnetycznego od początku 2020 roku czekała na podpisanie umowy z NFZ. Rezonans oraz wyposażenie pracowni kosztowało 3 miliony 160 tys. zł, a inwestycję sfinansowano ze środków powiatu oraz rządu. Starosta Krzysztof Bieńkowski od początku zapowiadał, że błyskawicznie rozpocznie starania o to, aby NFZ rozpisał konkurs na badania. W zamyśle było zapewnienie mieszkańcom dostępności świadczeń na miejscu oraz podreperowanie złej kondycji finansowej placówki.

Z planów nic nie wyszło, ponieważ nastał koronawirus, a wraz z nim ustawa z 2 marca 2020 roku, dotycząca szczególnych rozwiązań, związanych z epidemią COVID-19. Nowe prawo stanowiło, że w trosce o zdrowie i życie Polaków, NFZ nie będzie przeprowadzał konkursów ofert na świadczenia opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W jaki sposób ta decyzja wpłynęła na funkcjonowanie pracowni i dostępność badań?

Odpowiedź jest jedna – fatalnie. Rezonans magnetyczny służy bowiem wyłącznie pacjentom leczonym na szpitalnych oddziałach w Przasnyszu i Makowie Maz. Badania w trybie ambulatoryjnym (ze skierowaniem) nie były możliwe, bo nie było na nie umowy, a więc finansowania. Efekt jest taki, że w 2020 r. w placówce w Przasnyszu wykonano zaledwie 240 badań rezonansem, zaś w roku bieżącym (do końca kwietnia) – 31. Funkcjonowanie pracowni w bardzo ograniczonym zakresie dodatkowo nadwyręża więc niewesołą kondycję finansową szpitala.

W styczniu 2021 roku nadeszły dobre wieści. Wielokrotne starania dyrekcji szpitala o rozpisanie konkursu przyniosły pozytywny skutek. NFZ poinformował placówkę, że planuje wznowienie postępowań konkursowych w pierwszym kwartale bieżącego roku, co miało umożliwić przystąpienie do konkursu ofert wszystkim podmiotom leczniczym.

Biorąc pod uwagę stratę szpitala za ubiegły rok, zasadne jest pytanie o przyszłość badań rezonansem.

 

– Chciałbym zapytać, na jakim etapie jest procedura zawarcia umowy na NFZ rezonans magnetyczny w szpitalu dla pacjentów ambulatoryjnych – dopytywał radny Dariusz Wilga podczas sesji Rady Powiatu 12 maja 2021 r.

Starosta odparł, że pytanie dotyczące rezonansu jest pytaniem do NFZ, ale wie, że ogłoszono konkurs na to zadanie w powiecie przasnyskim.

– To jest duża sprawa i duży sukces, że ogłoszono taki konkurs – powiedział Krzysztof Bieńkowski. –  Od dyrektora szpitala wiem, że szpital złożył swoją ofertę. Czekamy na rozstrzygnięcie konkursu. Miało to być z końcem maja. Poczekajmy na informacje z NFZ, nie jest to zależne od nas – wskazał.

Konkurs, jak wiemy, został ogłoszony 21 marca br. i nie pozostaje nic innego jak czekać na decyzję Funduszu. Tymczasem wynik finansowy SPZZOZ w Przasnyszu za rok 2020 wyniósł minus 1 331.454,84 zł.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały: „Strata za rok obrotowy 2020, w wysokości 1 331.454,84 zwiększa stratę z lat ubiegłych i pozostawia się ją do rozliczenia z zysków w latach następnych. Rada Powiatu Przasnyskiego zatwierdziła roczne sprawozdanie finansowe przedłożone przez SPZZOZ za 2020 rok, w związku z tym zachodzi pilna konieczność podjęcia Uchwały w sprawie pokrycia straty netto SPZZOZ i przedłożenia jej właściwemu rejestrowi sądowemu”.

Jak wynika ze słów starosty, bilans placówki za 1 kwartał 2021 r. „wyszedł na zero”.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wiola
Wiola
2 lat temu

Dzięki rezonasowi szpital mógłby zarabiać a tak musimy tylko dokładać

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Wiola

Zakup tego rezonansu pokazuje mi kompetencje naszej władzy.

Bo wyobraź sobie sytuację, że kupujesz nowy samochód, stawiasz go w garażu, chwalisz się sąsiadom, płacisz za ubezpieczenie, robisz przeglądy, ale nie masz kasy na wachę, więc fura stoi…

Emma
Emma
2 lat temu

Furą jeździsz sam, nie możesz wziąć pasażerów.