Poszukiwane wspomnienia o parafii w Skierkowiźnie. Przekażcie seniorom, którzy kiedyś mieszkali w okolicy

Powoli kończą się prace nad wydaniem książki o historii parafii Skierkowizna. To już ostatnie poprawki, uwagi, dopowiedzenia… W związku z tym Parafia św. Andrzeja Boboli w Skierkowiźnie szuka osób, które mogłyby wnieść coś jeszcze w opowieść „dla potomnych”. Akcja ma charakter ogólnopolski, ponieważ rodziny osób ówcześnie mieszkających w parafii dziś mogą mieszkać gdzie indziej.

 

– Widzimy, jak wielu starszych ludzi odchodzi, a wraz z nimi odchodzi pamięć o historii, którą współtworzyli. Bardzo zależy nam na tym, aby utrwalić ich wspomnienia dla przyszłych pokoleń. Akcja nosi tytuł „Ocalić od zapomnienia!” – informuje parafia w Skierkowiźnie.

 

Parafia poszukuje:

– legend, historii, anegdot, ciekawostek z możliwie najwcześniejszych lat, począwszy od życia parafian przed budową kościoła w Skierkowiźnie, potem w trakcie budowy i odnowienia, aż do pracy tutaj ks. Sylwestra Szadkowskiego

– opisów wydarzeń, osób i budynków – słowem, wszystkiego, co służy zobrazowaniu tego, co tu się działo, jak to wyglądało itd.

– opowieści o pracy ówczesnych grup parafialnych czy pracowników plebańskich

– historii z lat wojennych w tych terenach, również zbrodni hitlerowskich i wojennych

– ciekawostek dotyczących osób pochowanych na terenie parafialnego cmentarza, może spoczywają tu jakieś wybitne lokalnie postacie

– historii z życia osób i rodzin najbardziej zasłużonych dla Skierkowizny i miejscowej parafii

 

Akcja ma charakter ogólnopolski, ponieważ rodziny osób ówcześnie mieszkających w parafii dziś mogą znajdować się gdziekolwiek. Parafii zależy, aby do nich dotrzeć.

– do osób starszych, które w młodości mieszkały w Skierkowiźnie albo gdzieś w najbliższej okolicy, a pamiętają jakieś ciekawe historie i wydarzenia

– do osób młodszych, które pamiętają podania ustne swoich rodziców, dziadków, starszych krewnych

 

UWAGA!

Ponieważ ludzie w podeszłym wieku bardzo rzadko korzystają z mediów społecznościowych, chcę dotrzeć do nich przez ich dzieci, wnuki, prawnuki… Przez Was, którzy to czytacie!

Może wiecie, że sąsiadka, starsza krewna, babcia, dziadek, wujek ma jakieś wspomnienia związane z historią parafii? A może sami coś pamiętacie z ich opowiadań? Utrwalcie to!

 

Jak zgłosić chęć podzielenia się swoją historią?

 

  1. Najbardziej preferowana forma to napisanie e-maila ze wspomnieniem na adres: skierkowizna@onet.pl

 

  1. Można zgłosić się do pana Piotra Kaszubowskiego lub ks. Sławomira, podając swoje dane osobowe i kontakt np. telefoniczny w celu nagrania wspomnienia (u osób, które nie mają możliwości napisać e-maila).

 

Możesz pomóc, udostępniając post lub przekazując informację ustnie osobom potencjalnie zainteresowanym.

 


 

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments