„Poszli nasi w bój bez broni” – rekonstruktorzy zawitali do Przasnysza [FOTO]

W sobotę, 21 października w Przasnyszu odbyła się rekonstrukcja historyczna. Wydarzenie nawiązywało do powstania styczniowego, którego 160. rocznica mija w tym roku.

 

W sobotę na placu za kościołem farnym odbyła się rekonstrukcja historyczna „Poszli nasi w bój bez broni…”. Wydarzenie nawiązywało do powstania styczniowego, którego 160. rocznica mija w tym roku. Rekonstrukcja składała się z kilku scenek nawiązujących do wydarzeń 1863 roku.

– Jako pierwsza zaprezentowana została scena pożegnania przez ludność cywilną, oddziału powstańczego wyruszającego w bój oraz rozbicia posterunku straży granicznej. Następnie widzowie mogli zobaczyć jak wyglądało życie w powstańczym obozie – relacjonuje Bartosz Drejerski z Muzeum Historycznego w Przasnyszu.

– Ostatnim elementem było odegranie potyczki partii powstańczej z oddziałem rosyjskim – dodaje.

Przedstawione wydarzenia nawiązywały do prawdziwych wydarzeń, które rozgrywały się na Północnym Mazowszu podczas Powstania Styczniowego. Dla uczestników przewidziano poczęstunek oraz okolicznościowe gadżety. Prezentowano również dioramy grup rekonstrukcyjnych.

Rekonstrukcja jest częścią projektu „Poszli nasi w bój bez broni…” realizowanego przez Muzeum Historyczne w Przasnyszu.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
Gość
1 miesiąc temu

Dlaczego informacje podawane są zawsze po fakcie. Zawsze brak dobrych informacji przed wydarzeniami a potem zdziwienie, że brak zainteresowania.Przecież wydrukowanie paru plakatów to nie wielki koszt

Gość
Gość
1 miesiąc temu

Nie każdy to przegląda a plakaty by się przydały

Przasnyszanka
Przasnyszanka
1 miesiąc temu
Reply to  Gość

Były banery i widziałam plakaty na mieście. Mało tego muzeum wysyła smsy z informacjami o swoich wydarzeniach jeśli tylko zgłosiło się do nich takie zainteresowanie newsletterem

Ania
Ania
1 miesiąc temu
Reply to  Gość

Ty chyba jednak zaglądasz na portal infoprzasnysz skoro widzisz ta informację 🙂

Ten
Ten
25 dni temu

Na zdjęciach 7 i 10 Grupa „Cywile Mława”