Pośmiertne awanse żołnierzy niezłomnych z Północnego Mazowsza

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał pośmiertne awanse na stopień podporucznika dla czterech żołnierzy niezłomnych z terenu Północnego Mazowsza. Zabiegał o nie starosta przasnyski.

 

Pośmiertne awanse na pierwsze stopnie oficerskie, które w ostatnich dniach podpisał prezydent Andrzej Duda, otrzymali: Bronisław Gniazdowski ps. Mazur, Henryk Niedziałkowski ps. Huragan, Józef Niski ps. Brzoza oraz Ildefons Żbikowski ps. Tygrys.

Byli to żołnierze z patrolu Tygrysa, którzy zginęli w 1951 roku w gminie Opinogóra Górna podczas starcia z siłami komunistycznej bezpieki. Większość z nich walczyła na terenie ziem powiatu przasnyskiego.

 

To trzeci patrol z oddziału st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja”, który pośmiertnie został awansowany na stopnie oficerskie. Oryginały patentów otrzymali krewni, zaś kopie będą umieszczone na honorowym miejscu w Izbie Tradycji 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Kilka miesięcy temu o awanse u Prezydenta RP zabiegał Krzysztof Bieńkowski, starosta przasnyski.

– Byli to żołnierze walczący o wolność z komunistami tuż po wojnie. Walczyli głównie na terenie naszego powiatu przasnyskiego. Uważam, że moim historycznym obowiązkiem było wystąpienie o te awanse. Chodzi o pamięć dla zamordowanych żołnierzy, ale także o docenienie dla ich rodzin, które często były przez lata szykanowane – komentuje starosta.

 

 

j.b.

Sprawdź również
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ado
Ado
1 miesiąc temu

Ilu niewinnych ludzi okradli i zamordowali, żeby sobie na taki zaszczyt zasłużyć? 🙂

Krzysztof
Krzysztof
1 miesiąc temu
Reply to  Ado

Ciebie okradli, podaj swoje imię i nazwisko, bo moją rodzinę okradli ale komuniści.

Ado
Ado
1 miesiąc temu
Reply to  Krzysztof

Współczuje, ale to nie ma nic do rzeczy. To, co tu uprawiasz to bardzo wyraźny przykład whataboutismu. Nie wspomniałem nawet słowem o komunistach, tylko o tym, co wyprawiali po wojnie tzw. „żołnierze” wyklęci.

Krzysztof
Krzysztof
1 miesiąc temu
Reply to  Ado

Proponuje troszke poduczyć się historii z właściwych podręczników. Pozdrawiam.

Adaś
Adaś
1 miesiąc temu

Napewno się ucieszą

Stanisław
Stanisław
1 miesiąc temu

A pułkownik Kwiatkowski, czemu nie dostał stopnia generalskiego? On też walczył z bezpieką i wszyscy to widzieli.