Pośmiertne awanse żołnierzy niezłomnych z Północnego Mazowsza

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał pośmiertne awanse na stopień podporucznika dla czterech żołnierzy niezłomnych z terenu Północnego Mazowsza. Zabiegał o nie starosta przasnyski.

 

Pośmiertne awanse na pierwsze stopnie oficerskie, które w ostatnich dniach podpisał prezydent Andrzej Duda, otrzymali: Bronisław Gniazdowski ps. Mazur, Henryk Niedziałkowski ps. Huragan, Józef Niski ps. Brzoza oraz Ildefons Żbikowski ps. Tygrys.

Byli to żołnierze z patrolu Tygrysa, którzy zginęli w 1951 roku w gminie Opinogóra Górna podczas starcia z siłami komunistycznej bezpieki. Większość z nich walczyła na terenie ziem powiatu przasnyskiego.

 

To trzeci patrol z oddziału st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja”, który pośmiertnie został awansowany na stopnie oficerskie. Oryginały patentów otrzymali krewni, zaś kopie będą umieszczone na honorowym miejscu w Izbie Tradycji 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Kilka miesięcy temu o awanse u Prezydenta RP zabiegał Krzysztof Bieńkowski, starosta przasnyski.

– Byli to żołnierze walczący o wolność z komunistami tuż po wojnie. Walczyli głównie na terenie naszego powiatu przasnyskiego. Uważam, że moim historycznym obowiązkiem było wystąpienie o te awanse. Chodzi o pamięć dla zamordowanych żołnierzy, ale także o docenienie dla ich rodzin, które często były przez lata szykanowane – komentuje starosta.

 

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ado
Ado
10 miesięcy temu

Ilu niewinnych ludzi okradli i zamordowali, żeby sobie na taki zaszczyt zasłużyć? 🙂

Krzysztof
Krzysztof
10 miesięcy temu
Reply to  Ado

Ciebie okradli, podaj swoje imię i nazwisko, bo moją rodzinę okradli ale komuniści.

Ado
Ado
10 miesięcy temu
Reply to  Krzysztof

Współczuje, ale to nie ma nic do rzeczy. To, co tu uprawiasz to bardzo wyraźny przykład whataboutismu. Nie wspomniałem nawet słowem o komunistach, tylko o tym, co wyprawiali po wojnie tzw. „żołnierze” wyklęci.

Krzysztof
Krzysztof
10 miesięcy temu
Reply to  Ado

Proponuje troszke poduczyć się historii z właściwych podręczników. Pozdrawiam.

Adaś
Adaś
10 miesięcy temu

Napewno się ucieszą

Stanisław
Stanisław
10 miesięcy temu

A pułkownik Kwiatkowski, czemu nie dostał stopnia generalskiego? On też walczył z bezpieką i wszyscy to widzieli.