Poseł Henryk Kowalczyk z wizytą w przasnyskim starostwie. Poruszono kwestię linii kolejowej Zegrze – Pułtusk – Przasnysz

W czwartek 13 maja przasnyskie starostwo odwiedził poseł Henryk Kowalczyk. Jak informuje urząd, rozmowy toczyły się wokół Krajowego Planu Odbudowy i możliwości skorzystania z tego Funduszu dla naszego powiatu i regionu. Poruszono również kwestię rządowego projektu „Kolej+”, dzięki któremu może powstać nowa linia kolejowa Zegrze – Pułtusk – Przasnysz.

 

W marcu 2021 roku Henryk Kowalczyk został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego w skład Rady Doradców Politycznych. Jest to organ doradczy Prezesa Rady Ministrów, w którego skład wchodzi 21 osób – specjalistów różnych dziedzin, doświadczonych parlamentarzystów i samorządowców. Ich zadanie polega na dokonywaniu oceny sytuacji polityczno-ekonomicznej kraju, przedstawianiu propozycji, ocen i opinii dotyczących strategicznego rozwoju kraju oraz kierunków polityki wewnętrznej i zewnętrznej.

 

Do najważniejszych dla Powiatu kwestii, w które zaangażował się Pan Poseł jest utworzenie Kolei Północnego Mazowsza z bezpośrednią linią prowadzącą z Przasnysza do Zegrza (i dalej do Warszawy) Jest to przedsięwzięcie, które wymaga ogromnego wsparcia, w dalszych procesach związanych z jego planowaniem jak i realizacją, dlatego bardzo cieszy nowa pozycja Pana Posła jako doradcy Premiera w tak kluczowych kwestiach – informuje urząd.

Przypomnijmy, że w czerwcu ubiegłego roku podpisano porozumienie pomiędzy przedstawicielami samorządów, zainteresowanymi by przez ich teren przebiegała Kolej Północnego Mazowsza. Działania w tej kwestii umożliwiło przyjęcie przez PKP Linie Kolejowe S.A. dokumentu: „Master Plan warszawskiego węzła kolejowego” dla transportu kolejowego w aglomeracji warszawskiej”, który zakłada potrzebę budowy nowego szlaku kolejowego w kierunku północnym. W swoim planie PKP uwzględniło budowę linii Serock – Pułtusk – Maków Mazowiecki – Przasnysz i ujęto to w propozycji projektów do realizacji w dalszym horyzoncie czasowym, czyli po roku 2027.


 

Źródło Starostwo Powiatowe w Przasnyszu
Sprawdź również
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu

Ta linia jest tak samo realna jak kosmodrom w Sierakowie.