Porwanie dziewczynki w Ciechanowie? Policja: to oszustwo!

W mediach społecznościowych pojawiła się fałszywa informacja o porwaniu 5 – letniej dziewczynki w Ciechanowie. Strona może służyć do wyłudzania danych.

 

„LUDZIE!!! POMOCY! Córka mojej przyjaciółki została porwana… Dziewczynka jest w niebezpieczeństwie… Policja apeluje o rozgłos! Czy ktoś jest w stanie rozpoznać tych bandytów? Na początku nagrania z monitoringu widać ich twarze!!! – to treść dramatycznego apelu.

Jak informuje policja, za tego typu stronami często stoją cyberprzestępcy, którzy wyłudzają nasze loginy i hasła po to aby nas okraść.

– Coraz częściej oszuści wykorzystują choroby, wydarzenia tragiczne, bo taka informacja szybciej trafi do wielu odbiorców. Jest to informacja nieprawdziwa – zaznaczają funkcjonariusze.

Do wiadomości dołączony jest link, który po kliknięciu przenosi na niebezpieczną stronę mogącą zawirusować komputer lub telefon.

 

– Ostrzegamy przed „klikaniem” w podejrzane linki. Informacje te mogą posłużyć do wyłudzenia danych osobowych, przejęcia konta, oszustwa na BLIK-a. Przestrzegamy – jeśli otrzymamy prośbę o pożyczkę, nie działajmy pochopnie. Sprawdźmy czy osoba, która do nas napisała rzeczywiście potrzebuje pomocy. Gdy otrzymamy od znajomego prośbę o przelew za pomocą BLIK-a – zadzwońmy do tej osoby i potwierdźmy prośbę. Pamiętajmy nigdy też nie przekazujemy pieniędzy obcym osobom, nie przesyłamy pieniędzy na obce numery kont, nie podajemy danych do logowania na nasze konta bankowe, nie przekazujemy obcym osobom kodów do płatności mobilnych –  zaznacza kom. Jolanta Bym z KPP Ciechanów.

 

 

ren

Sprawdź również
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maxx
Maxx
1 miesiąc temu

Niedawno był taki scam na jednym z samorządowych profili FB. Wisiał sobie ze 2 tygodnie.