Porady specjalisty: Jak zadbać o skórę na co dzień?

Każda cera charakteryzuje się innymi cechami, przez co odpowiednia pielęgnacja wbrew pozorom wcale nie jest łatwa. Powinniśmy pamiętać, że dobór kosmetyków, a także częstotliwość ich stosowania może zarówno  pomóc jak i zaszkodzić, dlatego prawidłowa diagnoza rodzaju cery oraz pielęgnacja domowa jest niebywale ważna.

Cera sucha:

Ma jasny kolor, łuszczy się, jest cienka i mało elastyczna, mogą w niej występować przebarwienia i sieć naczyń krwionośnych. Reaguje zaczerwienieniem na mydło, wodę i warunki atmosferyczne.

Pielęgnacja:skóra sucha

Główną zasadą u tego typu cery jest nawilżanie. Demakijaż wykonujemy mleczkiem kosmetycznym, następnie tonizujemy tonikiem (bezalkoholowym) przeznaczonym do cery suchej. Ważne jest stosowanie kremów nawilżających, pamiętajmy też o obfitym nawilżaniu skóry pod oczami. 2 razy w tygodniu – peeling enzymatyczny  i maski nawilżające. Na dzień i na noc – krem nawilżający. Bardzo ważna jest ochrona przed promieniowaniem UV, którą zapewnią kremy z filtrami. Zimą – kremy tłuste,  które zadbają o skórę podczas mrozu i wiatru.


Cera tłusta-plamista:

Ma kolor szaro-zółty, zazwyczaj dość gruba, a jej powierzchnia błyszcząca i słabo ukrwiona. Widoczne rozszerzone ujścia gruczołów łojowych i zaskórniki. Dobrze reaguje na wodę i mydło, dobrze znosi czynniki atmosferyczne i wolniej ulega starzeniu. Jej problemem jest nadczynność gruczołów łojowych. Cera ta może powodować problemy z trądzikiem.

skora_tlustaPielęgnacja:

Do demakijażu używamy żeli antybakteryjnych, tonizujemy kosmetykami bezalkoholowymi. Przy cerze tłustej używamy peelingów gruboziarnistych oraz masek antybakteryjnych. Zaznaczam, że nie wysuszamy skóry przez stosowanie kosmetyków na bazie alkoholu! Jego wysuszające właściwości powodują zatykanie gruczołów łojowych, przez co wytwarza jeszcze więcej łoju! Pamiętajmy także o nawilżaniu. Krem nawilżający nakładamy na noc, na dzień matujący.


Cera mieszana:

Przy cerze mieszanej wymieniamy dwa rodzaje skóry:

-tłusta w strefie „T” (nos, czoło, broda), natomiast policzki są suche,

-sucha w strefie „T”, policzki tłuste.

Pielęgnacja:skóra mieszana

Demakijaż wykonujemy mleczkiem kosmetycznym, bądź delikatnym żelem myjącym. Tonizujemy tonikiem bezalkoholowym. Peeling-gruboziarnisty w strefie tłustej, enzymatyczny może być używany na całą okolicę twarzy.  Stosujemy dwa rodzaje masek – do cery suchej i tłustej.  Na noc krem nawilżający, a na dzień krem regulujący do cery mieszanej.


Cera naczynkowa:

Bardzo łatwo ulega zaczerwienieniu. Widoczne liczne rozszerzone naczynia krwionośne. Skóra ta jest przeważnie wrażliwa, delikatna, cienka, sucha i skłonna do alergii. Reaguje zaczerwienieniem na słońce, czynniki emocjonalne, wysoką lub niską temperaturę, pikantne potrawy, saunę, nadmierną suchość lub wilgotność otoczenia i preparaty sterydowe.

naczynkowaPielęgnacja:

Demakijaż  za pomocą mleczka kosmetycznego. Zimą jest konieczna szczególna ochrona tego typu cery, dlatego używajmy kremów chroniących przed mrozem i wiatrem. Latem używamy kosmetyków z blokerami słonecznymi. Maski do cery naczynkowej powinny zawierać substancje wzmacniające ściany naczyń krwionośnych, zapobiegające ich poszerzaniu i zmniejszające ich przepuszczalność, np.: witaminę C, wyciąg z kasztanowca. Przy cerze naczynkowej wskazane jest picie wyciągów z ziół, które wpływają na poprawę przepływu krwi, dzięki czemu tkanki są lepiej odżywione.


Cera wrażliwa:

Widoczny rumień na twarzy. Naskórek łuszczy się. Pojawiają się grudki zapalne i rozszerzone naczynia krwionośne. Objawy subiektywne to świąd i pieczenie.

Pielęgnacja:

Demakijaż wykonujemy za pomocą specjalnych kosmetyków do cery wrażliwej. Kosmetyki te powinny zawierać kwas hialuronowy, witaminę E i H oraz witaminy z grupy B.


Cera dojrzała:

Zachodzi degradacja włókien kolagenowych i sprężystych przez co dochodzi do powstawania zmarszczek. Naskórek staje się cieńszy i naturalny czynnik nawilżający zostaje zakłócony. Skóra traci elastyczność. Pojawiają się liczne zmarszczki, bruzdy, przebarwienia i odbarwienia.

Pielęgnacja:dojrzała

Do demakijażu używamy mleczka kosmetycznego, tonizujemy. Bardzo ważne jest nawilżanie skóry pod oczami. Stosujemy kremy do pielęgnacji szyi i dekoltu, które powinny zawierać: kwas hialuronowy, koenzym Q10, elastynę, kolagen i wyciągi roślinne. Stres ma ogromny wpływ na proces starzenia się skóry, dlatego powinnyśmy go unikać. Przebywanie na słońcu również nie jest wskazane, dlatego przed wyjściem z domu koniecznie pamiętajmy o filtrach.

 Dodam, że nie należy zbyt wcześnie używać kremów przeciwzmarszczkowych, ponieważ zostaje zachwiany naturalny proces wytwarzania kolagenu, przez co jeszcze szybciej doprowadzimy do starzenia się skóry.


 Emilia Dominiak


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments