Popularyzator astronomii, dziennikarz, podróżnik i fotograf Karol Wójcicki odwiedził Jednorożec.

Uroki nocnego nieba nad gminą Jednorożec docenił twórca popularnego profilu „Z głową w gwiazdach” Karol Wójcicki, który zagościł w naszym powiecie, by mimo mrozu oddać się swojemu hobby, jakim jest astronomia. Warunki obserwacyjne były doskonałe, a pobyt twórcy w naszych okolicach okazał się udany, obfitując w przemiłe spotkania i kilka zbiegów okoliczności.

 

– Wczoraj przed wyjazdem ogarnąłem sobie miejscóweczkę na uboczu, na Kurpiach, koło wspomnianego wielokrotnie Jednorożca. Nigdy tam nie byłem, ale na zdjęciach satelitarnych wyglądało dobrze. Trzeba było spróbować. Gdy dałem na LIVE znać gdzie mniej więcej będę, odezwało się kilka osób z okolicy, żeby się spotkać – relacjonuje Karol Wójcicki.

Jak się okazuje, sygnał do wspólnej obserwacji nieba ściągnął fanów astronomii z bliższej i dalszej okolicy.

Najpierw ok. 18:00 przyjechał Krzysiek, co mieszka w samym Jednorożcu. Tłumaczę mu, czemu wybieram takie miejscóweczki na uboczu, że nie lubię nocą rzucać się w oczy, że względy bezpieczeństwa. Mówi na to „spoko, ja tu pilnuję porządku w okolicy, jak będą problemy to pisz na messengerze”. Krzysiek jest policjantem, robi w interwencji. Krótko przed 22:00 przyjechała Kasia z kolegą. Jechali z Makowa Mazowieckiego. Pół godzinki jazdy po oblodzonej drodze i są na miejscu. Kasia pracuje w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, a że ja samoloty kocham tylko trochę mniej od gwiazd, tematów do rozmów nam nie brakowało – opowiada.

W międzyczasie do Karola napisał Dominik Sito, czyli wschodząca gwiazd polskiej astrofotografii, która z pięciu klatek jest w stanie wyczarować bajeczne kadry.

– Dominik przesłał mi lokalizację. Siedział w linii prostej 1200 metrów ode mnie, po drugiej stronie niewielkiego lasku. To był TOTALNY przypadek! Obaj nigdy wcześniej tam nie byliśmy i nie informowaliśmy się gdzie jedziemy. Wspaniała ekipo, dzięki za wszystkie wczorajsze spotkania! –  relacjonuje dziennikarz.

Jeśli macie ochotę dowiedzieć się, kto jeszcze uczestniczył w obserwacji gwiazd na jednorożeckim niebie wystarczy zajrzeć na facebookowy profil „Z głową w gwiazdach”.

 

foto: Z głową w gwiazdach

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jagoda
Jagoda
2 lat temu

Brawo Wy 😍

taaaaa
taaaaa
2 lat temu

W Ciechanowie promował Park Nauki Torus.