Popiół traktowany jako kolejna frakcja odpadów? Czy przasnyski samorząd podąży śladami Mławy?

Od 1 stycznia 2023 r. mieszkańcy Mławy będą mieli obowiązek selektywnego zbierania popiołu pochodzącego z palenisk źródeł ciepła na paliwa stałe. Popiół będzie traktowany jako kolejna frakcja odpadów.

 

„Od 1 stycznia 2023 r. mieszkańcy będą mieli obowiązek selektywnego zbierania popiołu pochodzącego z palenisk źródeł ciepła na paliwa stałe. Popiół będzie traktowany jako kolejna frakcja odpadów, a do jego gromadzenia będą służyły pojemniki w kolorze szarym” – ogłosił w czwartek Urząd Miasta Mławy.

Zakup pojemników szarych z napisem „popiół” będzie leżał po stronie właścicieli nieruchomości, którzy muszą się w nie wyposażyć jeszcze przed 1 stycznia 2023 r. Rodzaj i pojemność pojemników określa regulamin, przy czym ważne jest by pojemniki posiadały koła i tzw. mechanizm grzebieniowy, czyli konstrukcję, która umożliwi ich opróżnianie przy użyciu grzebieniowego mechanizmu załadowczego pojazdów przeznaczonych do odbioru odpadów.

 

Mieszkańcy Mławy popiół będą wyrzucać luzem (bez worków i torebek foliowych itp.), w stanie wystudzonym. Popiołu nie wolno zalewać wodą.

Mławski samorząd stwierdza, że o wyodrębnieniu popiołu jako osobnej frakcji zadecydowało zanieczyszczanie przez popiół linii technologicznych w instalacjach, co powoduje, że się szybciej zużywają, oraz mniejszy koszt zagospodarowania 1 tony popiołu zebranego jako odrębnej frakcji w porównaniu z kosztem zagospodarowania odpadów zmieszanych.

Wprowadzana zaś od nowego roku regulacja daje możliwość ponownego użycia popiołu zebranego oddzielnie, np. do rekultywacji terenów, dla przemysłu cementowego lub budownictwa oraz do nawozów. Jednocześnie, przy braku konieczności składowania popiołu na składowisku, jak w przypadku tego wrzucanego do odpadów zmieszanych, ograniczy zanieczyszczenie środowiska.

Z informacji jakie udało nam się uzyskać, Miasto Przasnysz na razie nie planuje wprowadzenia takiego rozwiązania. Nie mniej urzędnicy mają działanie mławskiego pomysłu obserwować.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Konowal
Konowal
1 rok temu

Popiół można sprzedawać. Tylko po co?