Ponure znalezisko przy Strefie Gospodarczej w Sierakowie. Natrafiono na ludzkie szczątki

Fragmenty ludzkiego szkieletu zostały wykopane podczas prac przy rozbudowie drogi Przasnysz – Karwacz. Najprawdopodobniej szczątki pochodzą z czasów wojny, jednak ich wiek potwierdzą  dopiero odpowiednie ekspertyzy.

 

Trwają intensywne prace przy rozbudowie odcinka drogi wojewódzkiej 544 od ulicy Tuwima w Przasnyszu do Karwacza. Wykonawca prowadzi prace nad powstaniem ścieżki rowerowej do Przasnyskiej Strefy Gospodarczej w Sierakowie oraz przebudową jezdni i budowy ronda. Podczas wykonywania prac ziemnych natrafiono na szczątki, które należały do człowieka.

Informacja została przekazana do służb we wtorek, 4 czerwca. Na miejsce zostali skierowani policjanci, którzy wykonywali czynności pod nadzorem prokuratora.

– Potwierdzam, że takie znalezisko miało miejsce – mówi nam prokurator rejonowa w Przasnyszu, Renata Zadrożna i dodaje, że na ten moment, o niecodziennym znalezisku powiedzieć coś jest trudno. – Dopiero gdy w sprawie wypowie się patomorfolog, będzie można przekazać więcej informacji. Najprawdopodobniej szczątki pochodzą z czasów historycznych, możliwe, że z czasów pierwszej wojny światowej, jednak potwierdzą to dopiero odpowiednie ekspertyzy – dodaje.

Odkrycia tego typu, podczas prowadzenia robót budowlanych, dokonywania wykopów nie są niespotykane. Zdarzały się już wcześniej w naszym mieście. Ludzkie kości odnaleziono we wrześniu 2023 r. na terenie parkingu przynależącego do Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu, podczas prac związanych z remontem budynku. Jak informował wówczas Waldemar Krzyżewski, odkrycie kości należących do człowieka akurat w tym miejscu, nie było niczym dziwnym. Dom Kultury został bowiem pobudowany na terenie dawnego cmentarza znajdującego się wokół dawnego kościoła Św. Ducha. Był to pierwszy cmentarz założony w Przasnyszu – czynny do początków XIX w.

Wcześniej taka sytuacja miała miejsce podczas przebudowy ul. Piłsudskiego w Przasnyszu, kiedy w wykopie zlokalizowanym nieopodal kościoła Ojców Pasjonistów odkryto ludzki szkielet.

Obecne odkrycie nie powinno wiązać się z przedłużeniem prac budowlanych. Ze względu na zaawansowany wiek znaleziska, nie ma decyzji o ewentualnym wstrzymaniu prac.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments