Ponad 60 ochotników dołączyło do 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej

Ponad 60 nowych ochotników z województwa mazowieckiego zasiliło szeregi 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps.”Rój”. Było to już trzydzieste wcielenie ochotników do służby w 5MBOT od początku jej istnienia.

 

7 października kolejni ochotnicy przekroczyli bramę koszar 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Mundur terytorialsa włożyło ponad 60 nowych ochotników, z czego prawie 40% to kobiety. Wśród nowo wcielonych są osoby, dla których wojskowa rzeczywistość jest wielką niewiadomą, jak również są wśród nich żołnierze rezerwy. To dla nich przygotowano 8-dniowe szkolenie wyrównawcze, które odświeży nabyte wcześniej umiejętności oraz zapozna ze specyfiką działań Wojsk Obrony Terytorialnej. Ochotnicy bez przeszkolenia wojskowego zrealizują tzw. szesnastkę – podstawowe przygotowanie do służby, który obejmuje zarówno zakres wiedzy teoretycznej, jak i solidną dawkę praktyki. Nowo wcieleni nabędą umiejętności żołnierskiego kunsztu m.in. taktyki, topografii, ratownictwa pola walki czy strzelectwa.

 

W dniu powołania przyszli żołnierze załatwili sprawy ewidencyjne, pobrali niezbędny ekwipunek oraz umundurowanie, a następnego dnia po raz pierwszy stanęli do zbiórki na placu apelowym ciechanowskich koszar. „W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej wręczam Panu broń”, zwrócił się do ochotników kompanii szkolenia podstawowego dowódca brygady płk Mieczysław Gurgielewicz, po czym uroczyście wręczył najważniejszy atrybut żołnierza. Posiadanie broni jest zarówno ogromnym zaszczytem, jak i dużą odpowiedzialnością oraz  symbolem gotowości do obrony Ojczyzny.

Intensywne szkolenie w koszarach zakończy się sprawdzianem wiedzy i żołnierskich umiejętności. Po szesnastu dniach pełnych wyzwań ochotnicy wypowiedzą słowa Roty przysięgi wojskowej w sobotę 22 października 2022 r. o godzinie 11:00 na Rynku Miejskim w Pułtusku. Kolejne wcielenie terytorialsów do 5. Mazowieckiej Brygady OT już 18 listopada.

 

 

 

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments