Ponad 2000 ochotników w 5. Mazowieckiej Brygadzie OT

W piątek dwutysięczny ochotnik przekroczył bramę koszar 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Powołaniem do służby rozpoczęło się kolejne szkolenie 16 i 8 – dniowe dla nowych kandydatów na terytorialsów.

 

Jest to już szóste szkolenie podstawowe i wyrównawcze w tym roku organizowane przez 5 Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej. Tym razem stawiło się na nie ponad 90 ochotników z północnego Mazowsza. Ochotnicy pochodzą z 17 powiatów z rejonu odpowiedzialności 5 Brygady oraz z prawobrzeżnej części Warszawy. Wśród nich jest aż 27 kobiet. W sobotę przyszli żołnierze musieli zaliczyć swój pierwszy sprawdzian ze znajomości działania i budowy karabinka MSBS Grot, natomiast w niedzielę z samego rana wyruszyli na pierwsze zajęcia taktyczne na pod ciechanowskie Targonie.

 

Zajęcia strzeleckie, taktyczne na pasie ćwiczeń taktycznych, na poligonie, regulaminy. To dla tych żołnierzy będzie dopiero początek, ponieważ po szkoleniu podstawowym będą dalej szkolić się przez 3 kolejne lata – informuje ppor. Łukasz Chomka, dowódca zgrupowania poligonowego.

Terytorialna służba wojskowa cieszy się wciąż niesłabnącym powodzeniem. Atrakcyjność warunków służby, a przede wszystkim możliwość połączenia dotychczasowej pracy zawodowej ze służbą wojskową przyciąga do 5. Mazowieckiej Brygady OT ludzi w różnym wieku. Natomiast szkolenia organizowane w czasie wakacji głównie kierowane są do osób młodych, które chcą wykorzystać czas wolny od nauki by odbyć szkolenie.

Obecnie w szeregach mazowieckich terytorialsów służy już ponad 2200 żołnierzy z czego 2028 stanowią ochotnicy. Łącznie w Wojskach Obrony Terytorialnej liczba żołnierzy wzrosła już do blisko 30 tys.

 

 

Źródło 5MBOT
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments