Ponad 1,5 mld euro z UE dla Mazowsza regionalnego.

Na Mazowszu trwają konsultacje projektu Umowy Partnerstwa na lata 2021–2027 – dokumentu określającego strategię wykorzystania funduszy europejskich. Województwo w ramach tego programu regionalnego otrzyma aż 1,69 mld euro. Z tej kwoty aż 1,55 mld zł przypadnie Mazowszu regionalnemu.

 

W związku z obowiązującym od początku stycznia 2018 r. podziałem statystycznym województwa mazowieckiego, o który władze zabiegały od 2011 r., na dwie jednostki NUTS 2, alokacja została również podzielona zgodnie z kategoriami regionów. Mazowiecki regionalny otrzyma – 1,55 mld euro, a Warszawski  stołeczny, jako jedyny region lepiej rozwinięty w Polsce – 111,5 mln euro. Co bardzo ważne, region Mazowiecki regionalny może liczyć na nawet 85-procentowy poziom dofinansowania projektów. To najwyższe z możliwych wsparcie, na jakie mogą liczyć beneficjenci w tej perspektywie.

 

– Dla części Mazowieckiej regionalnej w ramach naszego programu regionalnego mamy naliczoną niebagatelną kwotę 1,55 mld euro. To bezpośredni efekt i sukces podziału statystycznego. Gdyby nie to, województwo mazowieckie dostałoby najmniejsze środki w kraju, a tak jesteśmy na trzecim miejscu! Dla porównania województwo dolnośląskie otrzyma w nowej perspektywie zaledwie 40 proc. dotychczasowej alokacji – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Uwagi do projektu Umowy Partnerstwa można zgłaszać do 22 lutego 2021 r. Władze Mazowsza zgłoszą m.in. niejasności związane z brakiem algorytmu podziału środków UE na programy regionalne dla poszczególnych województw.


 

Źródło mazovia
Sprawdź również
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Monik
Monik
2 lat temu

Pan Marszałek zaczął jeździć i rozdawać upominki. Czyżby to początek kampanii wyborczej?

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lat temu
Reply to  Monik

Taaa do swojego przydupasa do Ciechanowa wyśle morze pieniędzy

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

A nasz Przasnyski Przydupas co dostał od swoich kumpli z Warszawy? Fotkę na fejsbunia?
Obwodnica Pułtuska już zaklepana. Ze 2 lata i będzie gotowa. A nasz marzyciel chciał obwodnicę środkiem miasta puszczać.

taaaaa
taaaaa
2 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

Tylko, że ten podły Stuzik i ten Szczepankowski ( co niby całą kasę ciągnął na Chorzele), już podobno załatwili dodatkowe 40 mln na przebudowę dróg 544 (Mława – Przasnysz -Ostrołęka) oraz 614 (Chorzele-Myszyniec.

maxx
maxx
2 lat temu

Co z kasy jak nikt nie potrafi zadbać o dobrą sieć szkieletową dla powiatu a firmy telekomunikacyjne jeszcze 100 lat będą działać na kablach kładzionych w 20 wieku?