Polska wprowadzi system kaucyjny. Będzie obowiązywał od 2023 roku

Jacek Ozdoba, wiceminister resortu klimatu podczas konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek, 2 czerwca poinformował  o założeniach systemu kaucyjnego.

 

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Jacek Ozdoba, wiceszef resortu klimatu przekazał założenia funkcjonowania w Polsce systemu kaucyjnego. Pierwszy projekt ustawy był opublikowany na początku roku, a kolejny, który uwzględni konsultacje oraz głos branży i organizacji pozarządowych ujrzy światło dzienne jeszcze w czerwcu tego roku.

Proponowany system kaucyjny ma być bezparagonowy, co oznacza, że zwracając puszkę nie będzie potrzeby okazywania dowodu zakupu.

– System kaucyjny nie jest kosztem, tylko jest elementem związanym z opakowaniem. Mówienie o jakimkolwiek wzroście cen jest absolutnie chybione – podkreślił Ozdoba.

 

Systemowi podlegać mają puszki aluminiowe o pojemności do 1 litra, szklane butelki do 1,5 litra, a także butelki plastikowe do 3 litrów. Sklepy o powierzchni do 100 metrów kw. wejdą do systemu dobrowolnie. W przypadku większych placówek będzie to obligatoryjne.

Wysokość kaucji, jaka zostanie zwrócona konsumentowi będzie określona w rozporządzeniu do ustawy. Jeszcze nie wiadomo, ile wyniesie.

Jak wspomniał wiceminister, system kaucyjny będzie obowiązywał od 2023 roku. Okres przejściowy ma trwać minimum dwa lata.

 

j.b.

Sprawdź również
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mati*
Mati*
22 dni temu

Bądźmy szczerze, to będzie nowy podatek. Komu będzie się chciało oddawać puszkę do sklepu, czy butelki plastikowe. Jaki będzie miał teraz sens segregacji śmieci. Ktoś na tym zarobi i na pewno nie my…

Lukasz
Lukasz
22 dni temu
Reply to  Mati*

Będzie to mialo sens jezeli przy zakupie będziesz placil kaucję za butelke np 70gr a potem masz automaty do zwrotu, dziala to tak w Niemczech co jest świetną metodą tam butelek czy puszek nie uswiadczysz, nie raz i nie dwa widzialem na parkingu gdzie gosc z merola wychodzi i zbiera ze śmietników takie zwrotne

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
22 dni temu
Reply to  Mati*

W Danii byle jaki napój 1,5 litra kosztuje 4 korony, a kaucja za PET 3 korony, czyli jakieś 1,80 zł. Więc nawet jak ktoś te butelkę wyrzuci, to inny ją podniesie i odniesie do sklepu. Puszka z tego co pamiętam 2 korony. Wypijesz colę na ulicy, ale nie chcesz jednej puszki nosić ze sobą- kosze na śmieci mają z boku takie pojemniki na puszki. Ty wrzucasz, miejscowy bej wyciąga, sprzedaje i zamienia na wiadomą substancję. W Szwecji i Norwegii poziom kaucji bardzo podobny, tyle że ich korona tańsza. No ale jak u nas się mówi o kaucji w wysokości 10… Czytaj więcej »