Półmetek akcji „Nie bądź jeleń, weź paragon”
Urząd Kontroli Skarbowej w Olsztynie podsumował pierwszy miesiąc wakacyjnej akcji „Weź paragon”, podczas której przypominano konsumentom, dlaczego warto wziąć paragon i że jego wydanie jest obowiązkiem sprzedawcy.
W weekendy pracownicy UKS w promocyjnych czapeczkach i koszulkach odwiedzali miejscowości turystyczne, w których prowadzili akcje edukacyjno-promocyjne. Konsumenci mogli dowiedzieć się, że biorąc paragon:
- Mają możliwość złożenie reklamacji.
- Mają możliwość porównania cen.
- Wspierają uczciwą konkurencję.
- Mają pewność, że nie zostali oszukani.
- Zmniejszają szarą strefę.
O korzyściach płynących z brania paragonu można było się dowiedzieć z przygotowanych na akcję pocztówek, autorstwa Andrzeja Mleczki, które były wręczane przechodniom oraz plakatów. Dla dzieci przygotowano cukierki krówki, balony i inne gadżety. W tym roku nowością była informacja przygotowana specjalnie dla żeglarzy, z której mogli się dowiedzieć, dlaczego paragon powinien być dołączony do umowy najmu sprzętu turystycznego. Obserwuje się, że idea akcji ma coraz większe poparcie zarówno ze strony konsumentów, jak i uczciwych przedsiębiorców.
W trakcie pierwszego miesiąca akcji sprawdzano również prawidłowość ewidencjonowania sprzedaży za pośrednictwem kasy rejestrującej. W efekcie nałożono prawie 500 mandatów na kwotę ponad 100 tys. złotych. W analogicznym okresie w ubiegłym roku UKS w Olsztynie nałożył prawie 300 mandatów na kwotę 75 tys. zł. Większa liczba mandatów może wiązać się tym, że z dniem 1 stycznia 2013 r. zwiększył się zasięg terytorialny działania Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Olsztynie o powiaty województwa mazowieckiego: mławski, żuromiński, ciechanowski, przasnyski, pułtuski, makowski. Głównym celem akcji nie jest nałożenie jak największej liczby mandatów, a doprowadzenie do tego, by sprzedawcy nie uchylali się od obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pośrednictwem kasy rejestrującej.