Policjanci zatrzymali prawo jazdy 23-letniemu kierowcy, który nie rejestrował informacji o swoim czasie pracy

23 – latek nie rejestrował czasu pracy na tachografie. Zarówno ciągnik siodłowy, jak i naczepa nie posiadały aktualnego badania technicznego, a termin ważności legalizacji tachografu dawno minął.

 

W minioną niedzielę funkcjonariusze Służby Celno – Skarbowej zatrzymali do kontroli drogowej samochód ciężarowy z naczepą.

– Na miejsce zostali skierowani policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, którzy przeprowadzili wnikliwą kontrolę pod kątem przestrzegania przepisów Ustawy o transporcie drogowym. Okazało się, że 23 – letni mieszkaniec powiatu płockiego nie korzystał z karty kierowcy, a tym samym nie rejestrował informacji w zakresie prędkości pojazdu, czasu pracy kierowcy i przebytej drogi – wyjaśnia asp. Magda Zarembska.

Przeprowadzona kontrola wykazała wiele innych uchybień. Okazało się, że zarówno ciągnik siodłowy, jak i naczepa nie posiadają aktualnego badania technicznego, a termin ważności legalizacji tachografu dawno już minął.

– Teraz nieodpowiedzialny 23 – latek będzie musiał odpocząć od pracy, ponieważ za jazdę bez karty kierowcy policjanci zatrzymali mu prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Mężczyzna otrzymał również mandat karny w wysokości 2 000 złotych. Funkcjonariusze sporządzili dokumentację niezbędną do przeprowadzenia przez Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego postępowania administracyjnego w stosunku do pracodawcy 23 – latka – dodaje rzeczniczka.

Policja przypomina, że zgodnie z obowiązującymi przepisami zatrzymanie prawa jazdy na okres 3 miesięcy grozi kierowcy, który wykonując przewóz pojazdem wyposażonym w tachograf:

  • wbrew obowiązkowi nie będzie rejestrował za pomocą tachografu na wykresówce lub karcie kierowcy wskazań w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy lub przebytej drogi,
  • będzie używał cudzej karty kierowcy, używał co najmniej dwóch własnych kart kierowcy, używał cudzej wykresówki, używał jednocześnie kilku wykresówek,
  • będzie korzystał z niedozwolonego urządzenia, przedmiotu lub zmienionego oprogramowania umożliwiającego, lub powodującego podrabianie, lub przerabianie danych rejestrowanych przez tachograf,
  • lub w przypadku kiedy tachograf został odłączony.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
1 miesiąc temu

Uff dobrze ze nie Ukrainiec albo na czasie Izraelita bo jeszcze musieliby przepraszać ….

SUPER
SUPER
1 miesiąc temu

Bardzo dobrze! Tego typu kontroli powinno być więcej. TIRy na drogach to porażka. Jeżdża szybko i niebezpiecznie stanowiąc zagrożenie. Pytam tylko, kto wydaje prawa jazdy tym młodym ludziom i kto robi im badania psychologiczne. Kilkakrotnie byłam świadkiem nagannego zachowania kierowców TIRów