Policjanci alarmują i apelują o rozwagę podczas wypoczynku nad wodą!

Ładna pogoda zachęca do spędzania czasu nad wodą, do opalania się i kąpieli. Jednak prócz relaksu należy zadbać o bezpieczeństwo, własne i naszych bliskich, zwłaszcza dzieci. Niech przestrogą będzie to, że na terenie garnizonu mazowieckiego tylko od początku wakacji utonęło już 8 osób. Ostatnią ofiarą wody w miniony weekend był 13-latek z terenu powiatu przasnyskiego, który wraz z kolegami kąpał się w miejscu gdzie jest to zabronione. Niestety skończyło się to dla niego tragicznie.

W wielu przypadkach, aby ustrzec się przed tragedią, wystarczy zachowanie większej ostrożności oraz przestrzeganie zasad bezpiecznego korzystania z kąpieli wodnych. Kąpiel tylko w miejscach strzeżonych, pilnowanie dzieci i nie wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu, to nadrzędne zasady podczas wypoczynku nad wodą.

Pamiętajmy o kilku zasadach bezpiecznej kąpieli:

 • korzystajmy z kąpieli tylko w miejscach do tego wyznaczonych
  i nadzorowanych przez osoby uprawnione, unikajmy tzw. „dzikich kąpielisk”
 • stosujmy się do regulaminów kąpielisk i poleceń osób, które je nadzorują
 • staramy się nie pływać sami – dobrze, gdy ktoś obserwuje nas w trakcie pływania
 • nigdy nie skaczmy (zwłaszcza na głowę) – takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa; zawsze zbadajmy głębokość wody oraz ukształtowanie dna
 • PAMIĘTAMYJMY! NIGDY NIE ZOSTAWIAJMY DZIECI BEZ OPIEKI – będąc nad wodą z dziećmi, nie można pozostawiać ich bez nadzoru, nawet, jeśli jest to staw na własnej posesji
 • zwracajmy uwagę na innych kąpiących się – ktoś może potrzebować naszej pomocy. W takim wypadku ważna jest ocena sytuacji oraz ustalenie, w jaki sposób można pomóc i czy dla nas jest to bezpieczne
 • nie wskakujmy gwałtownie do wody rozgrzani dłuższym opalaniem – róbmy to stopniowo, aby uniknąć wstrząsu termicznego(przed kąpielą należy oswoić się z temperaturą wody)
 • w przypadku złego samopoczucia, uczucia zimna – natychmiast wyjdźmy
  z wody

Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy. Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu – złodzieje nie próżnują. Zwracajmy też uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę.

Tylko przestrzegając tych podstawowych zasad możemy sprawić aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwe. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy tylko do nas samych!

Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu/AC


 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments