Policja przypomina: fajerwerki tak, ale tylko w wyznaczone dni

Ograniczenia w używaniu fajerwerków wprowadzają zarówno przepisy kodeksu wykroczeń, jak i prawa lokalnego. Przepisy prawa lokalnego w formie zarządzenia wojewody lub uchwały rady gminy wskazują ramy czasowe, w których dopuszcza się używanie fajerwerków, tj. np. w Sylwestra i Nowy Rok.

 

– Pamiętajmy, że poza wyznaczonymi dniami zgodnie z art. 51 k.w. wystrzelając fajerwerki, możemy zostać ukarani za zakłócenie ciszy, spokoju i porządku publicznego  – informuje policja.

Policja przypomina również, że:

  • sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2,
  • fajerwerki świąteczne mogą odpalać tylko osoby pełnoletnie,
  • pod żadnym pozorem fajerwerków nie powinny odpalać dzieci. Dzieci muszą być pod stałą opieką osób dorosłych,
  • kupujmy fajerwerki u sprawdzonych, rzetelnych sprzedawców i stosujmy się do instrukcji zamieszczonych na opakowaniach fajerwerków.

 

Używanie niezgodnie z instrukcją mogą być przyczyną wielu kłopotów, a w wielu wypadkach stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa życia i zdrowia.

 

ren

 

Sprawdź również
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Grzegorz
Grzegorz
18 dni temu

Niech mnie cmokną pały jedne 😃

Romano
Romano
18 dni temu

Kiedyś się mówiło: „spytaj milicjanta – on ci prawdę powie”. A ja czytam, że „Na prywatnych posesjach można używać pirotechniki, ale tylko w godzinach, w których nie obowiązuje cisza nocna. Nocne salwy wystrzałów mogą nieść za sobą negatywne konsekwencje na mocy przepisu zakazującego zakłócania spokoju, spoczynku nocnego i porządku publicznego”. Prawda to czy nie?