Policja apeluje: zadbajmy o bezpieczne Święta Wielkanocne

Zbliżają się Święta Wielkanocne. To czas wyjazdów, spotkań, zabaw na świeżym powietrzu. Zróbmy wszystko, aby były one spokojne i bezpieczne, a przede wszystkim bez odwiedzin ,,niechcianych gości,,. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu apelują o właściwe zabezpieczanie mieszkań i domów oraz wzajemną czujność sąsiedzką.

 

Aby nadchodzące święta kojarzyły nam się tylko z przyjemnością bądźmy ostrożni i uważni. Wyjeżdżając na zakupy, na dłuższy wypoczynek lub weekendowy wypad– zabezpiecz dobrze swoje mienie.  Czas naszego wypoczynku i relaksu to doskonały czas dla złodziei, którzy wykorzystują fakt naszej nieobecności w domu. Łupem włamywaczy padają najczęściej pozostawione w mieszkaniach pieniądze, biżuteria oraz sprzęt elektroniczny, który łatwo można wynieść pozostając niezauważonym. Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej w Przasnyszu przypominają jak zabezpieczyć swoje mienie przed kradzieżą:

  • Jeśli wybieramy się do rodziny na święta pamiętajmy, by odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Dobrym rozwiązaniem są klamki z zamkiem w oknach i w drzwiach balkonowych, te dodatkowe zabezpieczenia utrudnią ich wyłamanie. Wychodząc z domu, nie zostawiajmy śladów wskazujących na nieobecność domowników, np. korespondencji w skrzynce pocztowej, okien zasłoniętych w ciągu dnia. Przed wyjazdem z domu pamiętajmy o zamknięciu okien i drzwi oraz o włączeniu systemu zabezpieczającego. Klucze do mieszkania nośmy w innym miejscu niż dokumenty z adresem – jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet, ułatwi mu to kradzież naszego mienia. Zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu oraz garaży wolnostojących. Złodziej nie lubi światła, a wyższy rachunek z nawiązką zrekompensuje Ci wzrost poczucia bezpieczeństwa.
  • Zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (komputer, telewizor, kamera, spawarka, silnik, wiertarka, szlifierka, inne urządzenia elektryczne itp.), oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; sporządź listę, a jeżeli to możliwe również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, stare zegarki itp.) – w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania.
  • Zachowajmy szczególną ostrożność w sieciach handlowych, na bazarach, targowiskach i środkach komunikacji publicznej. W miejscach tych notuje się najwięcej zdarzeń kradzieży, kieszonkowcy mają tam duże pole do popisu. Zwróćmy uwagę na podręczne torby, nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Zalecamy, aby Panie trzymały torebki z dokumentami pod pachą, co uniemożliwi wyrwanie lub odcięcie paska torebki. Złodzieje kieszonkowi najczęściej pracują w grupie. Często sami tworzą tzw. sztuczny tłok. Zanim dojdzie do kradzieży, złodzieje robią rozpoznanie, aby ustalić co może paść ich łupem. Przyglądają się osobom przy bankomatach, kasach lub innych miejscach, gdzie sięgamy po portfel. Wiedzą wtedy, ile gotówki ma potencjalna ofiara oraz gdzie ją przechowuje.
  • Nie zapominajmy również o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i najlepiej strzeżonym. Klucze od samochodu zabierajmy zawsze ze sobą.

 

W przypadku jakichkolwiek spostrzeżeń czy też podejrzeń co do osób w pobliżu naszych mieszkań, domów lub lokali usługowych niezwłoczne należy powiadomić policję (można to zrobić nawet w sposób anonimowy) dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub bezpośrednio do oficera dyżurnego przasnyskiej komendy pod numer tel. 47 70 482 00.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments