Policja apeluje: W „lany poniedziałek” zachowajmy rozwagę

Święta Wielkanocne to przede wszystkim czas odpoczynku i spotkań w gronie rodzinnym. Ten okres nierozerwalnie związany jest też z tradycją oblewania wodą w Poniedziałek Wielkanocny. Niestety, często kultywowanie tej tradycji zmienia się w z zwykłe wybryki chuligańskie młodych ludzi. Tradycja powinna być kultywowana w sposób symboliczny. Zwracamy się z apelem również do rodziców, aby w tym dniu uświadomili swoje pociechy o konsekwencjach wynikających z bezmyślnego zachowania.

 

W lany poniedziałek w miejscach publicznych pojawią się grupy młodzieży chcący w sposób nieodpowiedzialny podtrzymywać tradycję polewania wodą. Niejednokrotnie w wyniku takiego zachowania dochodzi do zniszczenia mienia. Należy dodać także aspekt bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Młodzież często wybiega wtedy na jezdnię łamiąc w ten sposób przepisy ruchu drogowego i narażając samych siebie, jak i innych na ryzyko potrącenia.

 

Dlatego rodzice powinni zadbać, aby ich dzieci w kultywowaniu tej tradycji zachowały umiar. Oblewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić ich rodziców na straty materialne – gdy zostanie zniszczona odzież, rodzice powinni liczyć się ze zwrotem kosztów.

Niepokojącym zjawiskiem jest również rzucanie w przejeżdżające pojazdy woreczkami wypełnionymi wodą. Powoduje to bardzo poważne zagrożenie w ruchu drogowym. W takiej sytuacji kierowca może stracić panowanie nad autem. Ponadto mokra nawierzchnia może okazać się przykrą niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów.

 

W przypadku, gdy takich wybryków dopuszczą się osoby małoletnie, do odpowiedzialności zostaną pociągnięci ich rodzice.

Czyny popełnione przez nieletnich od 13 do 17 roku życia będą kierowane do sądu rodzinnego i nieletnich. Sprawcy chuligańskich wybryków powyżej 17 roku życia poniosą odpowiedzialność jak dorośli.

Za wybryki chuligańskie związane z oblewaniem wodą można zostać ukaranym mandatem karnym lub wnioskiem do sądu.

Apelujemy o odpowiedzialności i rozwagę w tym zakresie.

 

kom. Tomasz Żerański

 

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments