Policja apeluje do motocyklistów o rozwagę

Okres wakacji, a szczególnie ładna, słoneczna pogoda zachęca do jazdy motocyklem. Na drogach można zauważyć wzmożony ruch jednośladów. Apelujemy do wszystkich fanów „dwóch kółek” o rozwagę i bezpieczną jazdę. Uszkodzenia asfaltu, do tego piach na jezdni oraz wzmożony ruch, to potencjalne zagrożenie dla motocyklistów. Wystarczy chwila nieuwagi, gwałtowny manewr i wywrotka na jednośladzie jest pewna.

Większość motocyklistów na naszych drogach to ludzie respektujący przepisy. Są to osoby świadome zagrożeń. Niestety zdarzają się tacy, u którychgórę nad rozsądkiem bierze brawura i brak poszanowania dla bezpieczeństwa innych. Często się zdarza, że kierujący swoim szybkim i ciężkim pojazdem, nie jest w stanie nad nim zapanować, a wtedy nierzadko dochodzi do nieszczęścia.

Przypomnijmy, że taki pojazd nie posiada ani pasów, ani poduszek powietrznych. Zderzenie motocyklisty z innym pojazdem lub drzewem, zwykle kończy się tragicznie. Zdecydowanie najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem motocyklistów jest nadmierna prędkość i przecenianie swoich umiejętności, przejeżdżanie na czerwonym świetle, wciskanie się między samochody, a w końcu zwykłe popisy.


Motocyklisto, pamiętaj, że drogi publiczne to nie są tory wyścigowe! Pomyśl o innych kierowcach i ich rodzinach:

– przestrzegaj zasad ruchu drogowego: nie przekraczaj prędkości
– nie wymuszaj pierwszeństwa
– wykazuj się ograniczonym zaufaniem wobec innych kierowców
– zadbaj o odblaskową odzież, która sprawi, że będziesz bardziej widoczny na drodze

Apelujemy do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych. Pamiętajmy, że w przypadku nawet najdrobniejszej kolizji motocykla i samochodu, to motocyklista ma najmniejsze szanse na przeżycie czy wyjścia z wypadku bez obrażeń. Ze swej strony policjanci, których zadaniem jest zapewnienie maksimum bezpieczeństwa na drogach, także tym, którzy kierują motocyklami będą stanowczo reagować na wszelkie wykroczenia.

PRZYPOMINAMY: ZAGINANIE TABLIC REJESTRACYJNYCH JEST ZABRONIE

 Motocykle są wyposażone tylko w jedno miejsce na tablice rejestracyjną, którą umieszcza się z tyłu pojazdu. Fakt ten powoduje, że częstym zjawiskiem jest zaginanie tablic rejestracyjnych, a jest to oczywiście niezgodne z prawem.

Ustawa Prawo o ruchu drogowym, w art. 60 ust. 1 pkt 2 i 3, zabrania:

zakrywania świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych wymaganych tablic albo znaków, które powinny być widoczne

– ozdabiania tablic rejestracyjnych oraz umieszczania z przodu lub z tyłu pojazdu znaków, napisów lub przedmiotów, które ograniczają czytelność tych tablic.

Naruszenie przez kierującego zakazu zakrywania tablic rejestracyjnych poprzez np. ich zagięcie czy odgięcie, a przez to niewidoczne, stanowi wykroczenie z art. 97 kw w związku z art. 60 ust. 1 pkt 2 Kodeksu Drogowego.

Ponadto zgodnie z treścią § 1 ust. 2 pkt 3 załącznika nr 5 do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia tablica rejestracyjna powinna być pionowa!

Jednocześnie utrzymywanie tablic rejestracyjnych w należytym stanie i zapewnienie ich czytelności jest obowiązkiem kierującego pojazdem – §26 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczenia pojazdów.

Podczas realizacji zadań w zakresie kontroli ruchu drogowego, ujawnienie czy stwierdzenie nieprawidłowości polegających na zagięciu tablicy rejestracyjnej w sposób powodujący, że jest ona niewidoczna/nieczytelna, zgodnie z treścią art. 132 ust. 1 pkt 1 lit. b, stanowi podstawę do zatrzymania dokumentu dopuszczającego pojazd do ruchu (dowodu rejestracyjnego/ pozwolenia czasowego).

Autor: Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu/WRD KWP zs. w Radomiu


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments