Policja apeluje do motocyklistów o rozwagę.

Okres wakacji, a szczególnie ładna, słoneczna pogoda zachęca do jazdy motocyklem. Na drogach można zauważyć wzmożony ruch jednośladów. Apelujemy do wszystkich fanów „dwóch kółek” o rozwagę i bezpieczną jazdę. Uszkodzenia asfaltu, do tego piach na jezdni oraz wzmożony ruch, to potencjalne zagrożenie dla motocyklistów. Wystarczy chwila nieuwagi, gwałtowny manewr i wywrotka na jednośladzie jest pewna.

Większość motocyklistów na naszych drogach to ludzie respektujący przepisy. Są to osoby świadome zagrożeń. Niestety zdarzają się tacy, u których górę nad rozsądkiem bierze brawura i brak poszanowania dla bezpieczeństwa innych. Często się zdarza, że kierujący swoim szybkim i ciężkim pojazdem, nie jest w stanie nad nim zapanować, a wtedy nierzadko dochodzi do nieszczęścia.

Przypomnijmy, że taki pojazd nie posiada ani pasów, ani poduszek powietrznych. Zderzenie motocyklisty z innym pojazdem lub drzewem, zwykle kończy się tragicznie. Zdecydowanie najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem motocyklistów jest nadmierna prędkość i przecenianie swoich umiejętności, przejeżdżanie na czerwonym świetle, wciskanie się między samochody, a w końcu zwykłe popisy.

Niech przestrogą dla wszystkich kierujących będzie dzisiejszy tragiczny wypadek z Siedlec. Gdzie podczas wyprzedzania kolumny pojazdów 29-letni kierujący motocyklem uderzył w skręcającego w lewo forda. Motocyklista poniósł śmierć na miejscu.

Motocyklisto, pamiętaj, że drogi publiczne to nie są tory wyścigowe! Pomyśl o innych kierowcach i ich rodzinach:

– przestrzegaj zasad ruchu drogowego: nie przekraczaj prędkości

– nie wymuszaj pierwszeństwa

– wykazuj się ograniczonym zaufaniem wobec innych kierowców

– zadbaj o odblaskową odzież, która sprawi, że będziesz bardziej widoczny na drodze

Apelujemy do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych. Pamiętajmy, że w przypadku nawet najdrobniejszej kolizji motocykla i samochodu, to motocyklista ma najmniejsze szanse na przeżycie czy wyjścia z wypadku bez obrażeń. Do kierujących samochodami apelujemy o kilkukrotne patrzenie w lusterka przed wykonaniem manewru skrętu czy zmiany pasa. Ze swej strony policjanci, których zadaniem jest zapewnienie maksimum bezpieczeństwa na drogach, także tym, którzy kierują motocyklami będą stanowczo reagować na wszelkie wykroczenia.

PRZYPOMINAMY: ZAGINANIE TABLIC REJESTRACYJNYCH JEST ZABRONIONE

 Motocykle są wyposażone tylko w jedno miejsce na tablice rejestracyjną, którą umieszcza się z tyłu pojazdu. Fakt ten powoduje, że częstym zjawiskiem jest zaginanie tablic rejestracyjnych, a jest to oczywiście niezgodne z prawem.

Ustawa Prawo o ruchu drogowym, w art. 60 ust. 1 pkt 2 i 3, zabrania:

– zakrywania świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych wymaganych tablic albo znaków, które powinny być widoczne

– ozdabiania tablic rejestracyjnych oraz umieszczania z przodu lub z tyłu pojazdu znaków, napisów lub przedmiotów, które ograniczają czytelność tych tablic.

Naruszenie przez kierującego zakazu zakrywania tablic rejestracyjnych poprzez np. ich zagięcie czy odgięcie, a przez to niewidoczne, stanowi wykroczenie z art. 97 kw w związku z art. 60 ust. 1 pkt 2 Kodeksu Drogowego.

Ponadto zgodnie z treścią § 1 ust. 2 pkt 3 załącznika nr 5 do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, tablica rejestracyjna powinna być pionowa!

Jednocześnie utrzymywanie tablic rejestracyjnych w należytym stanie i zapewnienie ich czytelności jest obowiązkiem kierującego pojazdem – §26 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczenia pojazdów.

Podczas realizacji zadań w zakresie kontroli ruchu drogowego, ujawnienie czy stwierdzenie nieprawidłowości polegających na zagięciu tablicy rejestracyjnej w sposób powodujący, że jest ona niewidoczna/nieczytelna, zgodnie z treścią art. 132 ust. 1 pkt 1 lit. b, stanowi podstawę do zatrzymania dokumentu dopuszczającego pojazd do ruchu (dowodu rejestracyjnego/ pozwolenia czasowego).

Zespół Prasowy KWP


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments