Pół miliona podpisów pod obywatelskim projektem „Tak dla In Vitro”. Co z planami dofinansowania procedury przez samorząd Przasnysza?

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Tak dla In Vitro” poinformował, że zebrano pół miliona podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie refundacji procedury pozaustrojowego zapłodnienia metodą in vitro. Projekt został złożony w Sejmie. Zapytaliśmy burmistrza co z miejskimi planami dotyczącymi tej kwestii.

 

W latach 2013 – 2016 na terenie całego kraju funkcjonował Narodowy Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego. Był realizowany ze środków Ministerstwa Zdrowia i adresowany do wszystkich niepłodnych par spełniających określone kryteria. Po zakończeniu finansowania programu przez obecny rząd, dofinansowania lub finansowania podjęły się niektóre samorządy.

Teraz wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Ewa Kopacz, postanowiła zainicjować obywatelski projekt, którego założeniem jest przeznaczenie środków na politykę zdrowotną w obszarze leczenia niepłodności, w tym finansowanie procedur medycznych wspomaganej prokreacji, między innymi in vitro. Chodzi o co najmniej 500 milionów złotych rocznie.

 

Pod inicjatywą zebrano pół miliona podpisów. Projekt został złożony w Sejmie, a do spray odniósł się rzecznik rządu Piotr Müller. „W Polsce przepisy dotyczące in vitro funkcjonują w taki sposób, że tego typu procedury medyczne są dozwolone, nie ma żadnych przepisów, które by to ograniczały” – stwierdził. „Samorządy terytorialne mają prawo do tego, aby podejmować decyzję, co do tworzenia programów refundacji w tym obszarze i też jest pewna swoboda działania samorządów terytorialnego, aby takie działania współfinansować” – dodał.

 

Projekt trafi pod głosowanie mieszkańców

Przypomnijmy, że w grudniu do dofinansowania procedury in vitro przymierzał się samorząd miasta Przasnysz. W trakcie komisji rady miasta radnym nie udało się porozumieć w tej kwestii i ostatecznie uchwała została zdjęta z porządku obrad.

– Rozumiejąc argumenty obu stron (także przeciwników), wiem, że ewentualne wprowadzenie współfinansowania in vitro jest drogą wymagającą czasu, wielu rozmów i debat społecznych. Proszę zatem o spokojną, rzeczową dyskusję. Każdy z nas ma swój system wartości, który należy szanować – komentował burmistrz Łukasz Chrostowski, zapowiadając opracowanie programu wsparcia dla starających się tą metodą o dziecko par.

 

Zapytaliśmy co dalej z pomysłem.

– W tej sprawie został złożony wniosek do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Jeśli zostanie zaakceptowany to trafi pod głosowanie mieszkańców. Jeśli uzyska ich aprobatę, na leczenie metodą in vitro przeznaczone zostanie 200 tys. zł –  po 6 tys. na jedną parę – wyjaśnia burmistrz i dodaje, że fakt starania się o dofinansowanie z budżetu województwa mazowieckiego nie oznacza, ze miasto nie powróci do możliwości finansowania programu ze swoich środków.

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adaś
Adaś
10 miesięcy temu

Już to widzę jak nasi radni za tym głosują, zwłaszcza te średniowieczne pisiory.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
10 miesięcy temu
Reply to  Adaś

Zagłosują, zagłosują. Chwilę po tym jak zrozumieją że tego oczekują wyborcy. Pisi wyborcy również. Bo bezpłodność nie ma barw partyjnych.

kasia
kasia
10 miesięcy temu

Mam pytanie do Info Przasnysz, czy zapadł juz wyrok sądowy w sprawie Karty Praw Rodziny w Przasnyszu?

kasia
kasia
10 miesięcy temu
Reply to  Infoprzasnysz

Dziękuję