Pojawił się projekt ustawy o bonie energetycznym. Przewidziano nowe obowiązki dla samorządów gminnych

Projekt ustawy o bonie energetycznym przewiduje, że za przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków, a także wypłatę świadczenia oraz sprawozdawczość będą odpowiadały samorządy gminne.

 

W Rządowym Centrum Legislacyjnym zamieszczono projekt ustawy o bonie energetycznym. Według niej bon będzie miał wartość 300 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, 400 zł dla gospodarstwa 2-3 osobowego, dla 4-5 osobowego – 500 zł, a dla sześcio i więcej osobowego – 600 zł.

W sytuacji, gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest zasilane energią elektryczną i jest to wpisane lub zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, to bon ma być o wyższej wartości, a dokładniej 600 zł dla gospodarstwa jednoosobowego,  800 zł dla gospodarstwa 2-3 osobowego, 1000 zł dla gospodarstwa 4-5 osobowego i 1200 zł dla sześcio- i więcej osobowego.

Bon energetyczny ma być przeznaczony dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Będzie także obowiązywała zasada tzw. zasada złotówka za złotówkę.

W projekcie przewidziano także nowe obowiązki dla samorządów gminnych. Będą one odpowiadały za przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków, a także wypłatę świadczenia oraz sprawozdawczość .

„Wzór wniosku o wypłatę bonu energetycznego będzie udostępniany przez ministra właściwego do spraw energii w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej obsługującego go urzędu. Zapewni to gminom jednolity wzór wniosku, bez konieczności przygotowywania ich samodzielnie. Operacyjnie wdrażane zmiany nie będą wymagały nowych procedur. Weryfikacja progów dochodowych odbywa się już dzisiaj w gminach przy weryfikacji uprawnień beneficjentów do dodatku osłonowego, kwalifikacji do wsparcia w ramach Programu Czyste Powietrze (zmienią się jedynie wysokości weryfikowanych progów dochodowych)” – czytamy w projekcie ustawy.

To jednak nie wszystko. W dokumencie zawarto informację o cenie maksymalnej za energie elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych. Będzie ona obowiązywać w drugiej połowie 2024 r. i wynosić 500 zł/MWh. W II połowie 2024 r. zostanie utrzymana obowiązująca w I połowie 2024 r. cena maksymalna 693 zł/MWh dla jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów użyteczności publicznej i  dla mikro małych i średnich przedsiębiorców.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Kowalski
Jan Kowalski
29 dni temu

A miało nie być rozdawnictwa🥲