Pogrzeby w czasie epidemii w diecezji płockiej i łomżyńskiej.

Diecezja płocka, do której należy dekanat przasnyski, nie opublikowała jeszcze dekretu o pogrzebach podczas stanu epidemii, natomiast z zarządzenia biskupa płockiego wynika, że w uroczystościach żałobnych nie powinno brać udział więcej niż 50 osób. Dekret o pogrzebach wydała za to diecezja łomżyńska, do której należy dekanat Chorzele.

 

Diecezja płocka (obejmująca m.in. dekanat przasnyski, makowski i mławski) nie opublikowała jeszcze szczegółowych wytycznych odnośnie pogrzebów podczas epidemii. Jak czytamy w zarządzeniu biskupa płockiego Piotra Libery: „Należy zadbać o to, aby pogrzeby były sprawowane bez większego udziału wiernych. Łącząc się w bólu z wiernymi, zachęcajmy ich, aby do ustania pandemii w pogrzebach brała udział jedynie najbliższa rodzina, nie więcej niż 50 osób.” Dodatkowo biskup prosi kapłanów, aby z zachowaniem roztropności byli gotowi do sprawowania sakramentu pokuty i namaszczenia chorych.

 

W diecezji łomżyńskiej ograniczenie uroczystości pogrzebowych do jednej stacji na cmentarzu

22 marca 2020 r. wszedł natomiast w życie dekret biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego, obejmujący swoim zasięgiem m.in. parafie w Chorzelach i Jednorożcu. Czytamy w nim: „Ze względu na stan epidemii zarządzam w całej Diecezji Łomżyńskiej ograniczenie uroczystości pogrzebowych do jednej stacji na cmentarzu. Pogrzeb odprawia się przy grobie w obecności najbliższej rodziny z zachowaniem obowiązującego limitu 50 osób, łącznie z podejmującymi posługę liturgiczną i cmentarną. Przypominam, że w pogrzebie nie mogą uczestniczyć osoby odbywające kwarantannę. Jeśli okoliczności na to pozwalają, stację można poprzedzić procesją od bramy cmentarnej. Mszę św. pogrzebową odprawia się w kościele w dniu pogrzebu lub w terminie późniejszym, w zależności od ustaleń z rodziną zmarłego. Rodzinę zgłaszającą pogrzeb, należy poinformować o niniejszym dekrecie. Dekret wchodzi w życie z dniem 22 marca 2020 r. i obowiązuje do odwołania”.

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments