Planujesz kontynuować edukację wyższą, wybierasz się na podyplomowe studia pedagogiczne, ale nadal szukasz interesującego kierunku? Najlepszym rozwiązaniem jest zapisanie się na ścieżkę zgodną z twoimi zainteresowaniami i planami zawodowymi. Czasami jednak absolwenci studiów licencjackich lub magisterskich nadal mają wątpliwości, czym chcą się zająć. To właśnie z myślą o nich przygotowaliśmy przegląd trzech ciekawych kierunków, które warto rozważyć podczas rekrutacji na studia podyplomowe z zakresu pedagogiki.
Organizacja i zarządzanie oświatą – studia pedagogiczne dla przyszłych kierowników i dyrektorów
Pierwszym polecanym kierunkiem studiów podyplomowych z zakresu pedagogiki jest organizacja i zarządzanie oświatą. Jak sama nazwa wskazuje, to doskonała propozycja dla osób, które chcą w przyszłości objąć stanowisko kierownicze lub dyrektorskie w placówce oświatowej. To także dobry wybór dla słuchaczy rozważających otwarcie własnego przedszkola albo szkoły. Podyplomowe studia pedagogiczne trwają 2 semestry i nie ograniczają się wyłącznie do teorii. Aby je ukończyć, musisz też odbyć 30 godzin praktyk. A czego się nauczysz na podyplomówce z organizacji i zarządzania oświatą? W programie kierunku znajdziesz tematy z zakresu marketingu i ekonomii w edukacji, pozyskiwania funduszy czy nadzoru pedagogicznego.
Surdopedagogika: studia podyplomowe z zakresu pedagogiki specjalnej
Wybierając się na studia podyplomowe, możesz zdecydować się na kierunek z zakresu pedagogiki specjalnej. Jednym z nich jest surdopedagogika, czyli edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością słuchową. Co istotne, studia te mają charakter kwalifikacyjny i wymagają przygotowania pedagogicznego. Oznacza to, że ich ukończenie jest konieczne, aby pracować jako surdopedagog. Kierunek trwający 3 semestry obejmuje łącznie 630 godzin, wśród których nie brakuje zarówno teorii (450 godzin), jak i praktyk w wymiarze 180 godzin. Jeżeli chodzi o program nauczania, to obejmuje on takie tematy jak dydaktyka specjalna, elementy psychologii klinicznej i psychopatologii, lingwistyka edukacyjna, podstawy języka migowego, zasady rehabilitacji resztek słuchowych czy organizacja pracy opiekuńczo-wychowawczej.
Edukator domowy – podyplomowe studia pedagogiczne dla przyszłych opiekunów dziecięcych i nie tylko
Trzecim ciekawym kierunkiem, który warto rozważyć w trakcie rekrutacji na podyplomowe studia pedagogiczne, jest Edukator domowy. To ścieżka trwająca 2 semestry, po której możesz znaleźć pracę nie tylko jako opiekun dziecięcy, ale także jako animator w żłobku, przedszkolu czy na placu zabaw. To dobra propozycja dla osób, które chcą zdobyć teoretyczne przygotowanie i praktyczne umiejętności z zakresu organizacji edukacji w warunkach domowych. Co ważne, program nauczania obejmuje zagadnienia, dzięki którym będziesz w stanie pracować zarówno z dziećmi zdrowymi, jak i uzdolnionymi czy z niepełnosprawnością. Kierunek ten znajdziesz między innymi w ofercie Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego, która prowadzi studia pedagogiczne online.
materiał zewnętrzny
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.