Podwyżka cen gazu zatwierdzona. Klienci indywidualni PGNiG zapłacą więcej

Jak informowaliśmy przed kilkoma dniami, Urząd Regulacji Energetyki za niespełna 3 lata nie będzie już zatwierdzał taryf firm gazowych, a uwolnienie cen, zdaniem analityków, spowoduje znaczne podwyżki. Do tego czasu rynek gazu pozostaje jednak pod nadzorem URE, który w ostatnich dniach uznał wzrost stawek za uzasadniony i zatwierdził nowe, wyższe taryfy dla odbiorców detalicznych największej z gazowych spółek. O ile wzrosną rachunki?

 

W Polsce 80 procent rynku gazu kontroluje państwowa spółka PGNiG, która złożyła do regulatora wniosek o zmianę taryfy. Państwowy gigant obsługuje największą część odbiorców gazu ziemnego w Polsce.

15 kwietnia 2021 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zmianę taryfy PGNiG. Powodem był utrzymujący się od początku roku wzrost cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, która stanowi główne źródło pozyskania paliwa gazowego przez państwowy koncern. Wcześniej regulator zatwierdzał trzy kolejne obniżki cen gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych będących klientami PGNiG.

 

W stosunku do dotychczasowej taryfy wzrost cen wynosi 5,6 proc. – podało URE w komunikacie prasowym. Na niezmienionym poziomie pozostają natomiast stawki opłat abonamentowych.

 

O ile wzrosną miesięczne rachunki?

Zmiana dotyczy stawek dla gospodarstw domowych – jedynej grupy odbiorców, dla której taryfy za paliwo gazowe zatwierdza regulator. Rachunek płacony przez odbiorcę gazu składa się z części płaconej sprzedawcy za towar, jakim jest gaz (obrót) oraz dystrybutorowi za usługę jego dostarczenia.

Urząd podał, że odbiorcy zużywający najmniejsze ilości gazu, korzystający z gazu głównie do przygotowywania posiłków, czyli odbiorcy korzystający z kuchenek na gaz ziemny (grupa taryfowa W-1.1.), statystycznie zapłacą średnio o ok. 46 groszy więcej miesięcznie (wzrost o 2,3 proc.).

 

Rachunki odbiorców, którzy używają gazu również do podgrzewania wody (grupa W-2.1) wzrosną o 3,3 proc., a podwyżka w ich przypadku wyniesie 2,88 zł/na miesiąc.

Klienci indywidualni, zużywający stosunkowo duże ilości gazu, np. do ogrzania domów (grupa taryfowa W-3.6) zapłacą o 8,8 zł więcej miesięcznie (wzrost płatności o 3,5 proc.).

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Monster
Monster
2 lat temu

TGE jest źródłem pozyskiwania gazu? Rozśmieszyłes mnie redaktorze, źródłem nie jest TGE, na towarową ma obłogi. A gdzie pozyskuje gaz to pozostawiam ci do rozważenia. W tym jedno ze źródeł to jamał więc brnij dalej

Tadeusz
Tadeusz
2 lat temu

i to jest 'wirus’ trawiący ten kraj a nie covid… podwyzki wszystkiego. najdroższy prąd w Europie (kto nie wierzy zapraszam na strone StatUE), bardzo drogi prąd i benzyna. zarobki za to odstają ce 3-4 krotnie od zachodnich. w gminach trwa akcja 'wymien kopciucha’ na eko piec. u nas na gazowy. czy gmiona informuje że za 3 lata zabulę z 50 % więcej? nie. będzie jak z olejem opałowym, akcja eko kupuja bo tanio bo trzeba, bądź eko a potem akcyza w górę i rachunkiem w głowę. ja mam pytanie czy jeśli mamy cene gazu z kontraktu na 10 czy 15… Czytaj więcej »

Piotr
Piotr
2 lat temu

Rzad jes fo dupy jezeli zgadza sie na podwyzszke gazu a chce zeby bylo ekologicznie

Fabrycy
Fabrycy
2 lat temu

Od przyszłego roku podobno dziękujemy za tańszu gaz okropnej Rosji i rzucamy się na szyję ślicznym Amerykanom z ich drogim, skroplonym gazem ze Świnoujścia. To jest powód podwyżek a nie TGE.