Podsumowujemy dotychczasowe działania związane z rozprzestrzenianiem się wirusa na terenie miasta i gminy Chorzele.

Sytuacja w kraju związana z koronawirusem jest niezmienna. Codziennie pojawiają się nowe przypadki zachorowań, ozdrowień i śmierci obywateli. Brakuje sprzętu medycznego, gminy rozdają maseczki ochronne swoim mieszkańcom. Podsumowaliśmy dotychczasowe działania związane z rozprzestrzenianiem się wirusa na terenie miasta i gminy Chorzele.

 

Zakupy sprzętu ochronnego dla mieszkańców

Beata Szczepankowska, burmistrz Chorzel zmobilizowała swoich pracowników i mimo ogromnych trudności na rynku zakupiła niezbędny sprzęt, chroniący mieszkańców i pracowników.

-Kupiono jednorazowe kombinezony ochronne, maski filtrujące ochronne, kombinezony dla jednostek OSP wskazanych przez PSP, maski ochronne wielokrotnego użytku, płyny dezynfekujące, butelki szklane do płynu dezynfekującego, worki czerwone na odpady medyczne,  okulary ochronne, rękawiczki ochronne, które są przekazywane następnie mieszkańcom, seniorom, szkołom, gminnym instytucjom, jednostkom OSP, sołtysom, policji, OPS-owi, ZGKiM-ej, czy Przychodni Salus, które cały czas realizują zadania na rzecz mieszkańców. Staramy się systematycznie dokupować te środki. Burmistrz zakupiła i przy pomocy żołnierzy z 2ORel w Przasnyszu przekazała mieszkańcom całej Gminy już ok. 6,5 tys. atestowanych maseczek wielokrotnego użytku. Staramy się o kolejne – poinformował Sławomir Czaplicki, kierownik referatu promocji.

System alarmowania

Burmistrz wraz z szefami pozostałych miast i gmin powiatu wystąpiła do Wojewody Mazowieckiego o środki finansowe na pomoc dla lokalnych przedsiębiorców i pracowników. Został uruchomiony system alarmowania i za pośrednictwem 17 syren przekazywane są ważne komunikaty. Instytucje działające na terenie gminy prowadzą internetowe konkursy i zajęcia, które mają podtrzymać integrację wśród mieszkańców.

Tak, jak inne samorządy gmina złożyła zapotrzebowanie na sprzęt ochronny, ale do chwili obecnej nie otrzymała odpowiedzi z Ministerstwa Zdrowia. -Nie otrzymaliśmy dotychczas pomocy dla służby zdrowia i obywateli, jak również przedsiębiorców, czy rolników. Widzimy, że w całym kraju brakuje sprzętu, pieniędzy i środków ochrony osobistej, maseczek, rękawic – dodał.

Przekazano sprzęt ochronny

Jednostkom OSP w Chorzelach, Zarębach, Rycicach i Budkach: komplety środków ochrony osobistej: kombinezony, rękawice ochronne, płyny do dezynfekcji, okulary ochronne z osłonkami bocznymi, maski ochronne i 3M, worki czerwone na odpady medyczne.

Komisariatowi Policji w Chorzelach: zestawy odzieży ochronnej.

Zakładowi Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej: komplety środków ochrony osobistej, odzieży ochronnej, środków do dezynfekcji, maseczek ochronnych, rękawic ochronnych.

Ośrodkowi Pomocy Społecznej: komplety środków ochrony osobistej, środków do dezynfekcji, maseczek ochronnych, rękawic ochronnych, kombinezonów ochronnych.

Niepublicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej „Salus”: maseczki filtrujące, rękawiczki ochronne, okulary ochronne, odzież ochronna.

Szkołom i placówkom oświaty, żłobkowi, przedszkolom, Centrum Usług Wspólnych: komplety środków ochrony osobistej, środków do dezynfekcji, maseczek ochronnych, rękawic ochronnych.

Szpitalowi w Przasnyszu i służbie zdrowia: dwa kompletne zestawy komputerowe z drukarkami laserowymi. Ośrodek Upowszechniania Kultury w Chorzelach do 6 kwietnia wyprodukował i przekazał 50 przyłbic ochronnych: 10 sztuk dla Zespołu Ratownictwa Medycznego w Chorzelach, 25 sztuk dla SPZZOZ w Przasnyszu, w tym 10 dla oddziału położniczo-ginekologicznego, 10 sztuk dla Przychodni Esculap w Ciechanowie oraz 5 sztuk dla Ośrodka Zdrowia Salus w Chorzelach.

Seniorom wskazanym przez Ośrodek Pomocy Społecznej i Klub Seniora: ekologiczne torby promocyjne zawierające zestawy maseczek ochronnych i rękawic ochronnych, zestawy ekologicznej żywności i długopisów.

Sołtysom: komplety środków ochrony osobistej, środków do dezynfekcji, maseczek ochronnych, rękawic ochronnych wraz z pakietami informacyjnymi dla mieszkańców.

w.b.


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments