Podsumowanie udanego roku w Gminie Przasnysz

Tuż przed zakończeniem roku na uroczystej sesji Rady Gminy Przasnysz i Rady Powiatu Przasnyskiego wyróżniono wielu mieszkańców całego powiatu za ich wkład w rozwój lokalnej społeczności. Była to więc doskonała okazja do wręczenia wyróżnień dla tych osób z gminy Przasnysz, które swoją pracą społeczną lub prowadzoną działalnością gospodarczą sprzyjają rozwojowi lokalnemu.

W 2015 roku po raz pierwszy wręczono symboliczne wyróżnienie władz samorządowych Gminy Przasnysz dla wybranych osób działających w różnych branżach. Specjalne mosiężne jabłuszka – symbol nagrody – trafiły w ręce pań angażujących się m.in. w promowanie produktów lokalnych. Gmina Przasnysz zarejestrowała dwa takie produkty: marmoladę z antonówek oraz czerninę ze Mchowa. Za opracowanie receptury i konsekwentne trwanie przy pomyśle promowania lokalnych produktów wójt Grażyna Wróblewska wyróżniła panie: Halinę Mórawską, Halinę Sokołowską, Irenę Budnicką, Jadwigę Motacką, a także Teresę Kuligowską. W specjalny sposób wyróżniona została ponadto pani Modesta Leleniewska, która zajmuje się ekologiczną hodowlą kaczek. To właśnie z jej hodowli pochodzą zwierzęta, dzięki którym można sporządzić tak znakomitą potrawę.

W uzasadnieniu wójt Grażyna Wróblewska napisała m.in.:

„Panie te swoimi wyrobami rozsławiły naszą Gminę, dając świadectwo umiejętnościom i przedsiębiorczości naszych mieszkańców. Sukces ten był możliwy dzięki osobistemu zaangażowaniu Pań w to przedsięwzięcie, za co serdecznie dziękuję. W imieniu społeczności lokalnej pragnę serdecznie podziękować za wkład w promocję  gminy Przasnysz i jej tradycje. Życzę Paniom  nieustającej satysfakcji z wykonywanej pracy społecznej, a także wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i rodzinnym”.

Podczas tej samej uroczystości władze samorządowe uhonorowały państwa Annę i Kzimierza Formelów z Leszna, którzy są znani w całej gminie ze swojej działalności filantropijnej. Dlatego też przedsiębiorcy z Leszna jako pierwsi otrzymali zaszczytny tytuł „Darczyńców Roku 2015”, który przyznała im wspólnota Gminy Przasnysz.

Warto też wspomnieć, że Kazimierz Formela, podobnie jak Stefan Boćkowski i Janusz Stępnowski z gminy Przasnysz zostali wyróżnieni przez Starostwo Powiatowe w Przasnyszu dyplomami  uznania za zaangażowanie w kształcenie młodych pokoleń i rozwój kadr w zawodach rzemieślniczych  oraz sprawne funkcjonowanie Przasnyskiego  Cechu  Rzemiosł Różnych.

Ostatnia sesja Rady Gminy i Rady Powiatu w 2015 roku była okazją do osobnych, szczególnych podziękowań dla dwóch pań zawiadujących dwiema bardzo ważnymi instytucjami w gminie. Chodzi konkretnie o Elżbietę Urban, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, a także o Danutę Radomską, kierującą Gminną Biblioteką Publiczną im. J. Narzymskiego w Bogatem. Przyznane wyróżnienia nie były jednak podziękowaniem za wzorową pracę w swoich placówkach (choć obie to czynią!). Wójt Grażyna Wróblewska oraz przewodniczący Rady Gminy Przasnysz Andrzej Sekuna podziękowali obu paniom za ich wyjątkowy wkład w rozwój lokalnej społeczności i pracy na rzecz środowisk lokalnych w stowarzyszeniach i pomoc grupom nieformalnym.

Warto na koniec wspomnieć, że sesja, która odbyła się 29 grudnia, rozpoczęła się oddania do użytku zmodernizowanych dróg powiatowych i mostów znajdujących się na terenie gminy Przasnysz. Oficjalnie oddano do użytku drogi Dobrzankowo – Fijałkowo – Wyrąb Karwacki oraz Dobrzankowo – Helenowo – Bogate, a także przebudowane mosty w  Dobrzankowie i Bogatem.

Inwestycja była finansowana  ze środków starostwa powiatowego oraz dofinansowana z rezerwy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Partnerem w projekcie była Gmina Przasnysz. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 5 363 210,06 PLN, z czego  2 640 777,00 PLN stanowiła dotacja z budżetu państwa, a dokładnie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz wkład partnera (Urzędu Gminy Przasnysz) w kwocie  10 000,00 PLN. Wkład budżetu powiatu przasnyskiego to 2 712 433,06 PLN.

Z kolei podczas samej sesji przed zgromadzonymi gośćmi wystąpiła „muzyczna duma” całej gminy Przasnysz, czyli Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy OSP Bogate.


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments