Podróż w czasie kolejką wąskotorową. Zobaczcie film z wydarzenia [VIDEO]

„Podróż w czasie kolejką wąskotorową” to wydarzenie, które odbyło się w weekend, 22 – 23 października w Chojnowie. Organizatorzy, Przasnyskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej, Lokalna Organizacja Turystyczna Północnego Mazowsza oraz Gmina Czernice Borowe zaprosili do wzięcia udziału w żywej lekcji historii. Teraz możemy obejrzeć film z tego wydarzenia.

 

Na początku godzinnej podróży uczestnicy zostali zrekrutowani przez przewodnika i w grupach powędrowali na torowisko. Następnie zostali odbici przez prusaków i załadowani do pociągu, który pod eskortą ruszył na front. Po drodze dołączyli żołnierze Polskiej Organizacji Wojskowej. Na dalszej trasie organizatorzy przenieśli podróżujących w rok 1920, pociąg został zaatakowany przez bolszewików – kozaków skutecznie przepędzonych przez polskich ułanów. Ostatnim przystankiem były Czernice Borowe, gdzie podróżnych odbili żołnierze 21. Pułku Piechoty. Wraz z nimi uczestnicy odwiedzili grób poległych żołnierzy znajdujący się na czernickim cmentarzu.

 

Zaaranżowane na trasie stacje stanowiły swoistą podróż w czasie. Dioramy nawiązywały do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości na przestrzeni lat. Stacja I. Górki, tematyka: I wojna światowa, Polacy w obcych armiach. Stacja II. pola za Chojnowem, tematyka: I wojna światowa, rok 1920. Stacja III. Czernice Borowe, tematyka: II wojna światowa – dzieje 21. Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy” pod dowództwem Stanisława Sosabowskiego.

Zobaczcie film z wydarzenia.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments